CYKLISTIKA: Tímová stratégia na domácej pôde zožala úspech

Preteky Slovenského pohára mládeže sa tentokrát uskutočnili na žiarskom asfalte. Domáci Cyklistický klub MŠK zožal opäť úspechy. Nechýbali cenné kovy a body. Najlepšie sa darilo kadetom.

Ilustračný obrázok k článku CYKLISTIKA: Tímová stratégia na domácej pôde zožala úspech

Po sérii vrcholných podujatí , akými boli pre mužov a juniorov koncom júna spoločné majstrovstvá Slovenskej a Českej republiky v Dubnici a pre kadetov v polovici júla Európsky Olympijský festival mládeže ( EYOF ) v holandskom Utrechte , pokračoval v dňoch 27.7. a 28.7.2013 cyklis­tický kolotoč pretekmi Slovenského pohára mládeže, ktorého organizátorom bol domáci Cyklistický klub MŠK Žiar nad Hronom .

V sobotu 27.7.2013 bola v popoludňajších hodinách odštartovaná časovka jednotlivcov na trati Lovča – Dolná Ždaňa – Lovča. Pretek sa išiel ako „Cena Primátora mesta Žiar nad Hronom“ . Kategórie mladších žiakov, starších žiakov a kadetov absolvovali časovku na 10km a kategória juniorov na 20km.

Mladší žiaci: Černek na štvrtom mieste

Za slnečného a extrémne horúceho počasia sa na trať vydali ako prvý mladší žiaci. Favoritom v tejto kategórii bol vedúci pretekár priebežného poradia Slovenského pohára Dávid Sikora z CyS Žilina. Ten na trati odviedol síce svoje maximum, ale to nestačilo na výborne pripraveného Mareka Bugára z CK Dynamax Nitra. Časom 0:15:51 suverénne zvíťazil Bugár s pólminútovým náskokom pred Sikorom . Tretia priečka patrila Andrejovi Antalovi z TJ Slávia ŠG Trenčín.

Nádeje žiarskej cyklistiky obsadili Matúš Černek časom 0:16:43 nepopulárne štvrté miesto, Tomáš Kamenský časom 0:18:23 deviate a Matúš Terem desiate miesto.

Starší žiaci: Varhaňovský s bronzom

V kategórii starších žiakov bol jednoznačným favoritom vedúci pretekár priebežného poradia Slovenského pohára Matúš Štoček z CyS Žilina . Po vynikajúcom výkone na trati Štoček časom 0:13:56 bezpečne zvíťazil pred Martinom Chrenom z CK Olympik Trnava. Tretia priečka patrila Jakubovi Varhaňovskému z domáceho MŠK Žiar nad Hronom.

Ostatní starší žiaci MŠK podali iba priemerný výkon a obsadili Adam Foltán 12, Lukáš Lajtoš 13, Adrián Žarnovičan 14, Matúš Valuška 15 a Luboš Kovár 16 miesto.

Kadeti: Zlato pre Foltána

V kategórii kadetov sa prekvapenie nekonalo. Časom 0:13:16 si zaslúžene víťazstvo odniesol favorizovaný domáci pretekár a vedúci jazdec Slovenského pohára Adrián Foltán. Po peknom 20 mieste na EYOF, kde ako jediný cyklista Slovenska splnil kritéria SOV nám v jeho osobe rastie ďalšia veľká nádej žiarskej a slovenskej cyklistiky.

Vynikajúci výkon v etape pravdy podali aj ostatní žiarsky kadeti, keď obsadili Kristián Zimány tretie, Henrich Hasch štvrté a Matej Foltán desiate miesto. Matej Truban nemal svoj deň a obsadil až 17 miesto, Ján Gajdošík skončil 21. V kategórii juniorov, ktorí absolvovali časovku na 20km si prvenstvo odniesol časom 0:26:39 vicemajster republiky v tejto disciplíne domáci cyklista MŠK Žiar nad Hronom Juraj Bellan.

V nedeľu 28.7.2013 bola na programe Slovenského pohára mládeže v cestnej cyklistike druhá disciplína a to cestný pretek jednotlivcov s hromadným štartom. Pretek sa išiel ako „Cena Slovalca, a.s.“ Trať členitého cestného preteku viedla okruhom 23km dlhým z obce Lutila v smere na Lovčicu – Trubín , časť Dérerov Mlyn, Janovu Lehotu, Kosorín, Slaskú do cieľa v Lutile.

Černek v cestnom preteku ako tretí

Aj v nedeľu pretekali cyklisti v slnečnom až extrémne horúcom počasí. Kategória mladších žiakov absolvovala pretek na jeden okruh a prvenstvo si tentokrát odniesol Dávid Sikora z Cys Žilina pred Marekom Bugárom z CK Dynamax Nitra. Mladší žiak MŠK Matúš Černek zabojoval a zaslúžene obsadil pekné tretie miesto.

Tomáš Kamenský obsadil deviate a Matúš Terem desiate miesto. Kategória starších žiakov absolvovala dva okruhy, teda trať dlhú 46km. Víťazom tejto kategórie sa opäť stal neporaziteľný Matúš Štoček z CyS Žilina pred Martinom Chrenom z CK Olymiku Trnava.

Ostatní starší žiaci MŠK obsadili Matúš Varhaňovský 10, Matúš Valuška 12, Lukáš Lajtoš 13, Adrian Žarnovičan 16, Adam Foltán 17 a Luboš Kovár 18 miesto.

Heroický výkon Trubana: Prvý od štartu po cieľ!

V kategórii kadetov, ktorí absolvovali trať dlhú 69km putovalo víťazstvo do Žiaru zásluhou heroického výkonu Mateja Trubana, ktorý po sólovom individuálnom úniku systémom štart – cieľ zaslúžene zvíťazil. Záverečné kilometre a špurt výborne zvládli Kristián Zimány a Adrán Foltán, ktorí obsadili druhé a tretie miesto.

Henrich Hasch bol v cieli klasifikovaný na 16 mieste, Ján Gajdošík na 25 mieste. Matej Foltán pretek síce nedokončil no pre tímovú stratégiu , ktorá nakoniec žala úspech, urobil neoceniteľnú prácu.

Taktika sa osvädčila

Kadeti MŠK Žiar nad Hronom dodržali a zvládli taktické pokyny a predviedli celému pelotónu ukážku taktického tímového boja, začo si zaslúžia pochvalu a uznanie. Kategória juniorov absolvovala štyri okruhy, teda 92km. Víťazom tejto kategórie sa stal úradujúci Majster Slovenska Martin Dubeň z CyS Žilina pred Simonom Mičudom z TJ Slávia ŠG Trenčín. Jediný zástupca MŠK v tejto kategórii Juraj Bellan pre zdravotné problémy zaostal a obsadil deviate miesto.

Organizátorovi Slovenského pohára mládeže v cestnej cyklistike Mestskému športovému klubu – Cyklistickému klubu Žiar nad Hronom sa podarilo zorganizovať pekné podujatie v okolí Žiaru nad Hronom, ktoré sa zaobišlo bez pádov a zranení. Prinieslo viacero vynikajúcich výkonov a radosť z cyklistiky. Toto podujatie by však nebolo možné zorganizovať bez podpory sponzorov a nadšencov cyklistiky. Cyklistický klub MŠK Žiar nad Hronom touto cestou chce vyjadriť poďakovanie spoločnosti Slovalco, a.s. , mestu Žiar nad Hronom, Polícii, Hasičskému zboru, Technickým službám mesta Žiar nad Hronom, obciam Lovča a Lutila, ako aj všetkým, ktorí sa pričinili o úspešné zvládnutie Slovenského pohára mládeže v cestnej cyklistike.