Letný filmový týždeň v Štiavnici: 4 živly prinesú na plátno skutočné lahôdky

Obľúbený letný filmový seminár prinesie pozná svoju tohtoročnú tému. Ako obvykle skvelé filmy, ale aj sériu sprievodných aktivít.

Ilustračný obrázok k článku Letný filmový týždeň v Štiavnici: 4 živly prinesú na plátno skutočné lahôdky
Zdroj: 4 živly

Aj toto leto prichádza do Banskej Štiavnice tradičný letný filmový seminár 4 živly. Jeho 19. ročník, ktorý sa bude konať v dňoch 9. až 13. augusta, sa ponesie v znamení viery.

Témou je viera

,,Veľmi dobre si uvedomujeme, aké úskalia téma viera prináša, ale veríme, že zostavením programu sa nám podarilo vyhnúť sa im. Nechceme sa sústrediť len na vieru náboženskú, tá je iba jedným z aspektov neuveriteľne širokej témy, my chceme vyvolať diskusiu o viacerých, pýtať sa, potvrdzovať aj spochybňovať, čomu veríme a čomu nie. Premietneme preto aj filmy o viere v seba samého, vo svoju pravdu, v lepšiu budúcnosť, ale aj vieru vo film ako taký," uviedla výkonná riaditeľka podujatia Daniela Chlapíková.

Návštevníci seminára sa môžu tešiť napríklad na česko-slovenský film dokumentaristu Víta Klusáka s názvom Svet podľa Daliborka či nemeckú drámu Prvotné šťastie o starnúcej žene, ktorej duchovná kríza má perverzné následky.

Na festivale podľa PR manažéra Petra Gašparíka nebudú chýbať ani rokmi overené snímky, diela režisérskych velikánov. ,,Okrem celovečerných filmov ponúkne seminár aj viacero krátkometrážnych – blok archívnych československých diel zostaví a uvedie filmová teoretička Eva Filová a pásmo krátkych animovaných filmov prinesie Medzinárodný festival animácie Fest Anča," priblížil Gašparík.

Program aj pre najmenších

Na programe budú aj experimentálne filmy. Jeden blok premietnu 4 živly zo 16-mm filmových pásov vďaka Medzinárodnému festivalu krátkych filmov Brněnská šestnáctka, ďalší v spolupráci s PAF – Prehliadkou animovaného filmu Olomouc. K tematickému výberu dokumentárnych filmov prispeje Diana Tabakov z medzinárodne pôsobiacej online platformy DAFilms.cz.

Chýbať nebude ani detský program. V rámci animačného workshopu Detské 4 živly sa budú môcť deti naučiť základy filmovej animácie od najúspešnejších slovenských animátorov – tvorcov a tvorkýň večerníčkového seriálu Drobci. Svoj talent môžu rozvíjať aj v rámci tvorivej dielne venovanej práve Drobcom.

Do zákulisia filmovej tvorby nahliadnu prostredníctvom premietania filmu Ja ako tekvička so živým dabingom profesionálnych dabingových hercov. Pre rodičov chystajú 4 živly v spolupráci s internetovým portálom Vĺčatá.sk prednášku na tému výberu správnych a užitočných videohier pre ich potomkov.

Seminár ponúkne aj množstvo sprievodných aktivít v podobe prednášok, výstav, inštalácií výtvarného umenia, koncertov či párty. Pre vopred prihlásených záujemcov z radov startupistov, kultúrnych pracovníkov, umelcov a filmárov pripravujú 4 živly workshop crowdfundingu.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame