Barbara Dallosová Šport

Na World Cup Grand Prix Hradec Králové chodia naši karatisti z MŠK Žiar nad Hronom zbierať víťazstvá každý rok. Tento ročník ale patril najmä jednej slečne. Nina Jelžová dokázala, že na ňu máme prečo byť pyšní.

Ilustračný obrázok k článku Talentovaná Žiarčanka víťazkou svetového pohára: Nina (14) to súperkám poriadne natrela

Turnaj patrí medzi najväčšie turnaje v Európe a štartujú na ňom reprezentácie z celého sveta. Tento rok sa konal 25.-26. apríla a zúčastnilo sa ho 1 299 pretekárov zo 120 karate klubov z 12 štátov ako Egypt, Nórsko, Švédsko, Nemecko, Maďarsko, Ukrajina, Rakúsko, Arménsko, Poľsko, Slovensko, Česko či Lotyšsko

Lov medailí odštartoval Výrostko

Prvý deň turnaja bol venovaný vekovým kategóriám od 14 rokov až po seniorské kategórie. Žiarčania štartovali ako členovia reprezentačného výberu Central Slovakia v disciplíne športový zápas kumite. V kadetských kategóriách sa podarilo ako prvému medailovo bodovať Michalovi Výrostkovi v kategórii kadetov /14–15 rokov/ do 63 kg, kde sa mu patrilo 3. miesto.

Nina súperkám nedala šancu

Najväčšie ocenenie si ale vybojovala žiarska zverenkyňa Nina Jelžová. 14-ročná tínedžerka je totiž víťazkou svetového pohára vo kategórii kadetiek Open (bez rozdielu hmotnosti). ,,Nina nám urobila veľkú radosť, odniesla obrovský pohár a zlatú medailu," hovorí Ľubomír Striežovský, hrdý tréner z MŠK Žiar nad Hronom.

Tréner na talentovanú karatisku tiež bonzol, že je okrem náročných tréningov perfektne zvláda aj svoje školské povinnosti. ,,Nina chodí na žiarsky gympel, kde má samé jednotky," dodal.

Prihodili ďalšie kovy

Ani ziskom obdivuhodného ocenenia žiarski reprezentanti svoj boj neskončili. Ďalšie úspechy prišli v súťaži družstiev. Kadetské družstvo s Michalom Výrostkom prešlo kategóriou bez straty výhry a tak si Michal odniesol z turnaja aj zlatú medailu. Nina Jelžová bola v družstve kadetiek, ktoré prehralo len vo finále s Ukrajinkami a tak jej pribudla ešte strieborná medaila. Posledným bodujúcim Žiarčanom bol Milan Laurov ako člen juniorského družstva, ktoré v boji o bronz zdolalo reprezentantov z Nórska.

Druhý deň patril vekovým kategóriám do 14 rokov. Tu taktiež zažiarili overené talenty. V súborných cvičeniach kata 8–9 ročných chlapcov si bronz vybojoval Šimon Sečkár, ďalší bronz Šimon prihodil v športovom zápase kumite. Z dievčat sa najviac darilo Ivane Gahírovej, ktorej premiéra na tomto turnaji v kategórii kumite 8–9 ročných dievčat mala taktiež bronzovú farbu. Bodku za súťažou spravilo družstvo starších dorastencov /12–13 rokov/ v zložení Aris Nikolas Čela, Marko Kováč, Erik Sklenka a Zdenko Vanka, ktoré si v tvrdej konkurencii vybojovalo bronz.