Žiarska hvezdáreň ako ju nepoznáme: Vydržať do súmraku sa oplatí!

Špeciálny deň otvorí dvere do útrob žiarskej hvezdárne. Program sa zavďačí deťom aj dospelým a čerešničkou bude večerné pozorovanie.

Barbara Dallosová
Ilustračný obrázok k článku Žiarska hvezdáreň ako ju nepoznáme: Vydržať do súmraku sa oplatí!
Zdroj: TASR

Deň hvezdární a planetárií prinesie program aj do Žiaru nad Hronom. V nedeľu (19.3.) od 14.00 hodiny Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella (KHaP) opäť otvorí dvere návštevníkom všetkých vekových kategórií, aby sa mohli poučiť i zabaviť počas zaujímavého popoludnia. Vstup na všetky časti programu je voľný.

So vzácnym hosťom

Posledná nedeľa zimy zvykne byť na Slovensku, ale aj v okolitých európskych krajinách, spájaná s prezentáciou odbornej a popularizačnej práce v astronómii. Táto tradícia pod názvom Európsky deň planetárií bola založená v prvej polovici 90-tych rokov 20. storočia z iniciatívy pracovníkov planetária v talianskej Brescii. U nás sa pripomína formou dňa otvorených dverí pre verejnosť.

Ako informoval Milan Šranko z KHaP, v nedeľu budú všetky sály a ostatné priestory sprístupnené a na návštevníkov v nich čaká pestrý program. Vo Hviezdnej sále lektori s planetáriom ukážu, čo uvidíme na oblohe počas jarných mesiacov, nebudú chýbať multimediálne programy pre deti predškolského i školského veku a audiovizuálny film Jeho jasnosť Slnko.

Hosťom podujatia bude prof. RNDr. Milan Lapin, PhD. z Fakulty fyziky, matematiky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave s prednáškou „Úvod do problematiky prirodzených klimatických zmien a človekom vyvolanej klimatickej zmeny“.

Pohľady z pozorovateľne

Za priaznivého počasia bude možné medzi druhou až piatou hodinou popoludní pozorovať chromosféru a fotosféru Slnka a prezrieť si Solárnu terasu so zariadeniami na využitie energie zo Slnka a slnečnými hodinami.

Návštevníci, ktorí vydržia do súmraku, sa od siedmej do deviatej môžu tešiť na pozorovanie objektov večernej oblohy astronomickými ďalekohľadmi v pozorovateľni.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame