Martin Károly Basketbal

Žiarski basketbalisti medzi najlepšími: Medailu im vyfúkli Spišiaci

Starší mini sa opäť prebojovali na prestížny turnaj Majstrovstiev Slovenska v Seredi. Zasiahli až do zápasov o tretie miesto. V poslednej štvrtine rozhodoval jeden bod...

Ilustračný obrázok k článku Žiarski basketbalisti medzi najlepšími: Medailu im vyfúkli Spišiaci

Na Majstrovstvách Slovenska v mládežníckom basketbale v kategórií starších mini v Seredi sa stretlo najlepších šesť družstiev zo Slovenska: MBK Lokomotíva Sereď, ONYX Levice , MBK Victoria Žilina, BK MŠK Žiar nad Hronom, KAC Jednota Košice a BK 04 AC LB Spišská Nová Ves. Nechýbali tam ani Žiarčania, ktorí sa na tento prestížny turnaj kvalifikovali v priebehu dvoch rokov svojej hráčskej kariéry dvakrát.

Turnaj sa začal 24.5.2013 v piatok a hneď na úvodný zápas sme nastúpili proti domácemu družstvu zo Serede, ktoré patrilo medzi favoritov turnaja. Po rozpačitej prvej štvrtine, ktorú sme prehrali o 10 bodov sme dokázali ďalšie dve remizovať. Rozhodovalo sa v štvrtej štvrtine, ktorú sme vyhrali 8:2. Na konci zápasu sa z výhry radovali domáci, ale za predvedený výkon Žiarske družstvo zožalo veľký potlesk.

Vyrovnanejší zápas so Žilinou

V druhom zápase v ten istý deň sme nastúpili proti najväčšiemu favoritovi turnaja zo Žiliny. Chlapci od začiatku zápasu dali do toho všetko, čo sa prejavilo hneď v prvej štvrtine, ktorú sme vyhrali 17:14. V druhej sme nestačili na vyrovnanejší káder Žiliny a aj napriek nesmiernej bojovnosti všetkých chlapcov na ihrisku sme ju prehrali 4:12. V tretej sme zase dominovali mi a vyhrali sme ju 11:9. Do poslednej sme nastupovali s mankom 3 bodov, čo v basketbale nič neznamená, ale proti tak skúsenému súperovi ako je Žilina, ktorý pricestoval na MS s 23 hráčmi sme jednoducho nemali. Prehra o 8 bodov však naznačila nesmierny progres vpred, veď minulý rok na MS 2012 sme s tým istým družstvom prehrali o 46 bodov.

S Košicami úspešne

Na druhý deň 25.5.2013 sme nastúpili proti Košiciam, ktoré mali vo svojom kádri hráča vysokého 182 cm. Ten od začiatku zamestnával našich najvyšších hráčov „167cm“, a držal Košice v hre. V tomto zápase sa zase ukázala oveľa väčšia vyrovnanosť Žiarskeho kádra o čom svedčí aj konečný stav 60:24. V druhom zápase sme nastúpili proti Leviciam. Bol to veľmi vyrovnaný zápas, kedy sa našim chlapcom podarilo vyhrať 1 a 3 štvrtinu a naopak Levice pre seba vybojovali 2 a 4. Preto výhra o 11 bodov veľmi potešila nielen chlapcov, trénerov ale aj rodičov, ktorí prišli povzbudiť svoje ratolesti.

Nervák do poslednej sekundy

V posledný tretí deň 26.5.2013 sme nastúpili o 08,00 hod. proti Spišskej Novej Vsi. Bol to zápas o bronzové medaile. Tento zápas patril medzi najvyrovnanejšie, ktorý Žiarčania na turnaji odohrali. Neskutočne sa zlepšujúci Spišiaci, ktorí prehrali s domácou Sereďou o 2 body sa ujali hneď v prvej štvrtine vedenia o 7 bodov. Druhú sme remizovali a tretiu vyhrali o 9 bodov. Rozhodovalo sa v poslednej štvrtej, do ktorej sme nastupovali s náskokom 4 bodov. Ešte pätnásť sekúnd pred koncom zápasu sme viedli o 1 bod a mali sme v rukách loptu, ktorú sme však pre technický priestupok stratili.

Súper rozohral a presunul hru na našu polovicu. Tu sa nám podarilo loptu vypichnúť a začal sa boj na zemi. Tá sa však odkotúľala k jednému hráčovi súpera, ktorý dve sekundy pred koncom rozhodol strelou skoro z trojkovej čiary. Prehrali sme nešťastne o jeden bod a obsadili konečné, nepopulárne 4 miesto.

Po zápase bolo na hráčoch vidno veľké sklamanie a väčšina sa neubránila ani slzám. Tieto emócie boli na mieste a nenechali chladnými ani rodičov a fanúšikov, ktorí prišli povzbudiť Žiarčanov. Potešiteľné boli vyjadrenia prítomných trénerov, ktorí videli tieto MS ako veľmi vyrovnané, o čom svedčia aj posledné zápasy v nedeľu, kedy sa bojovalo o konečné poradie v každom jednom zápase.

Na mieste je však prvoradé pochváliť chlapcov za predvedený výkon, bojovnosť a obrovské nasadenie ako aj vzornú reprezentáciu Mesta Žiar nad Hronom ako aj MŠK BK,“ komentuje výkon chlapcov Juraj Horváth.

Úspech Žiarčania dosiahli nielen ako kolektív, ale za individuálne výkony boli ocenení aj traja hráči. Do B tímu All stars turnaja bol nominovaný Filip Olajec a Daniel Bača.

V A tíme All stars turnaja sa pevne usadil Samuel Horváth. V súťaži o najlepšieho strelca turnaja skončil ako druhý s počtom nastrieľaných bodov 98.