Šport

Žiarski cyklisti v etape pravdy: Takto parádne začali sezónu!

Časovkou jednotlivcov v Suchej nad Parnou odštartovaná dlhodobá súťaž Slovenského pohára v cestnej cyklistike. Žiarski cyklisti v etape pravdy  potvrdili rolu favorita a dobrú pripravenosť na sezónu.

Ilustračný obrázok k článku Žiarski cyklisti v etape pravdy: Takto parádne začali sezónu!

Organizátorom úvodného kola Slovenského pohára bol Cyklistický klub Olympik Trnava. Na štarte sa prezentovalo 155 pretekárov zo Slovenska, Česka a Maďarska . Trať časovky jednotlivcov viedla zo Suchej nad Parnou v smere na Zvončín , Suchú nad Parnou, Horné Orešany a späť.

Časovky v znamení Žiarčanov

Zvlneným profilom sa jednalo o nie príliš náročnú časovku, no silný nárazový vietor dokonale preverili fyzickú pripravenosť cyklistov. Starší žiaci absolvovali časovku na 10km a jej víťazom sa stal časom 14:51,80 cyklista MŠK Žiar nad Hronom Adam Foltán pred Matejom Blaškom z CyS Žilina.

Zabojoval aj Lukáš Lajtoš, ktorý obsadil pekné 6 miesto. Ľuboš Kovár obsadil 19, Matúš Černek 21 a Tomáš Kamenský 26 miesto.

Kategória kadetov absolvovala časovku na 15km a aj v tejto kategórii sa víťazom stal časom 20:09:61 cyklista MŠK Žiar nad Hronom starší z bratskej dvojice Adrián Foltán, pred Matúšom Štočekom z CyS Žilina.

Henrich Hasch sa napriek zraneniu z Českého pohára v Plzni postavil s ortézou na ruke na štart časovky a dokázal obsadiť pekné štvrté miesto.

Jakub Varhaňovský a Matej Foltán potvrdili svoje časovkárske kvality a obsadili šieste a ôsme miesto. Miernym sklamaním bolo až 16 miesto Jána Gajdošíka, od ktorého sa ako úradujúceho Majstra republiky v cyklokrose čakalo viac. Adrián Žarnovičan obsadil 33 a v premiérovom štarte obsadil Jakub Friedmann 41 miesto.

Veľký úspech juniorov

Kategória juniorov absolvovala časovku na 25km a túto kategóriu absolútne ovládli Žiarčania. Časom 30:26,51 suverénne zvíťazil David Zverko pred tímovými spolujazdcami Kristiánom Zimánym a Nicolasom Jelžom. Suverenitu Žiarčanov potvrdil piatym miestom Matej Truban.

V nedeľu 13.4.2014 pokra­čovali preteky Slovenského pohára druhým kolom opäť v Suchej nad Parnou. Cestný pretek sa išiel ako VIII. ročník Župnej olympiády mládeže a jeho organizátorom bol opäť Cyklistický klub Olympik Trnava. Trať druhého kola Slovenského pohára viedla zo Suchej nad Parnou cez Košolnú, Dlhú, Dolné Orešany, Horné Orešany do cieľa v Suchej nad Parnou.

Mierne zvlnený okruh 23km dlhý nebol svojim profilom príliš náročný no napriek tomu sa peletón na trati v jednotlivých kategóriach potrhal. Nemalú zásluhu na tom mali časté pády ( nekvalitná vozovka )a nárazový vietor.

Starší žiaci: Blaško druhý

Kategória starších žiakov absolvovala dva okruhy spolu trať dlhú 46km . V tejto kategórii zvíťazil výborným záverečným špurtom pretekár  Cys Žilina Matej Blaško** pred cyklistom MŠK Žiar nad Hronom Lukášom Lajtošom**.

Adam Foltán došpurtoval na siedmom mieste a Ľuboš Kovár na 11 mieste. Matúš Černek a Tomáš Kamenský zaostali a obsadili 16 a 19 miesto.

Foltán na čele Slovesnkého pohára

Kategória kadetov absolvovala tri okruhy, spolu 69km a jej víťazom sa opäť stal po vynikajúcom záverečnom špurte cyklista MŠK Žiar nad Hronom Adrián Foltán, ktorý sa týmto ujal vedenia v Slovenskom pohári.

Jakub Varhaňovský obsadil 9, Adrián Žarnovičan 16, Henrich Hasch 32, Ján Gajdošík 33 a Matej Foltán 34 miesto. Jakub Friedmann po kolízii na trati a zraneniu z preteku odstúpil.

Zverko a Zimány poriadne potiahli

Kategória juniorov absolvovala pretek na štyri okruhy v celkovej dĺžke 92 km. Po vydarenej tímovej taktike sa z peletónu odpútala dvojica Žiarčanov David Zverko a Kristián Zimány, ktorá zvornou spoluprácou dotiahla únik do víťazného konca. Z víťazstva sa radoval Zimány pred Zverkom, ktorý sa týmto ujal vedenia v Slovenskom pohári. V špurte hlavného pelotónu bol Matej Truban klasifikovaný na siedmom a Nicolas Jelža na 14 mieste.