A je to tu! Meteorológovia varujú Žiarsky okres pred lejakom, pozrite časy!

Vytúžené schladenie môže podľa meteorológov priniesť aj silné lejaky s krupobitím. Nebuďte zaskočení a pozrite si predpokaladaný čas pre okres Žiar nad Hronom.

Ilustračný obrázok k článku A je to tu! Meteorológovia varujú Žiarsky okres pred lejakom, pozrite časy!
Zdroj: TASR

Tak ako celé Slovensko, aj okres Žiar nad Hronom sužujú ostatné dni vysoké horúčavy. Podľa SHMÚ platí na piatok 10. augusta stále aj výstraha prvého stupňa pred teplom. " V okrese Žiar nad Hronom sa MIESTAMI očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 33 – 34 °C. Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov," uvádzajú odborníci zo SHMÚ.

To však nie je všetko. V piatok 10. augusta od 13-tej do 21. hodiny platí výstraha prvého stupňa pred búrkami.

V okrese Žiar nad Hronom je zvýšená pravdepodobnosť búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 – 23 m/s (65 – 85 km/h)“ konkretizujú meteorológovia.

Intenzita sprievodných javov jepodľa SHMU v danej ročnej dobe a oblasti bežná,ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. „Pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov),“ dodávajú meteorológovia.

Zdroj: Dnes24.sk