Aktualizované Krimi

Atentát na poslanca Mareka Rakovského (†29): Súdny proces pokračuje

Ostro sledovaný prípad zo Žiaru nad Hronom opäť pred súdom. Pred senátom ŠTS pokračuje proces v prípade vraždy mladého mestského poslanca

Ilustračný obrázok k článku Atentát na poslanca Mareka Rakovského (†29): Súdny proces pokračuje
Foto: Martin Károly / Zdroj: Dnes24.sk

Pred trojčlenným senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS) pokračuje vo štvrtok hlavné pojednávanie s Petrom P., ktorý je obžalovaný z vraždy mestského poslanca a advokáta Mareka Rakovského z júla 2013.

Bývalý hasič obvinenia odmieta

Bývalého hasiča Petra P., ktorý odmieta podiel na vražde Rakovského, na proces eskortovali z ústavu na výkon väzby. Na štvrtkové pojednávanie je predvolaných viacero svedkov. Niektorí sa ospravedlnili a nedostavili sa a následne procesné strany súhlasili s čítaním ich písomných výpovedí z prípravného konania.

Prvý zo svedkov Milan V. obžalovaného nepozná, vie, že v minulosti pracoval pre ich vojenský sklad. Rovnako nepozná ani nepoznal zavraždeného Rakovského. Svedok od roku 2008 pôsobil najskôr na vojenskej výcvikovej základni v Martine, bol aj na misii v Afganistane. Neskôr pracoval ako zástupca veliteľa zásobovacej základne, pod ktorú patrilo šesť muničných skladov, medzi nimi aj Lešť-Riečky, kde bol istý časť činný aj obžalovaný. O vražde Rakovského sa svedok dozvedel len zo správ z internetu. V muničnom sklade sa dočasne nachádzala aj pechotná munícia, ženijný materiál, napríklad nálože TNT a iné, ale aj delostrelecká munícia.

V sklade sa nachádzali aj rozbušky, pracovali v nich profesionálni vojaci aj civilní zamestnanci pracujúci pod dohľadom, ktorí mali hmotnú zodpovednosť a mohli pracovať s materiálom. Všetok materiál, ako okrem iného uviedol svedok, podlieha nielen inventarizácii, je zapečatený a podlieha prísnej kontrole. Podľa neho je možné, že výbušný materiál by sa mohol stratiť aj napriek prísnej kontrole, ale pri najbližšej inventarizácii by sa to zistilo. Na záver trhacích prác sa robia aj fyzické kontroly osôb. Muníciu používanú tri trhacích prácach by podľa svedkovej výpovede ťažko mohla odniesť zo skladu jedna osoba.

Vo veci sa začalo po prvý raz konať 18. decembra. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), obžalovaný a jeho obhajca Tomáš Rosina na úvod verejného zasadnutia vtedy odmietli uzatvoriť dohodu o vine a treste. Peter P. z Veľkého Krtíša je obžalovaný z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy v jednočinnom súbehu zo zločinom všeobecného ohrozenia a prečinu poškodzovania cudzej veci.

,,Nikdy som nebohého nepoznal a nikdy som o ňom nepočul, počul som o ňom len v správach, keď bol zavraždený. Nikdy v živote som nikomu neublížil. Dôrazne odmietam spáchanie tohto skutku. Podľa obžaloby som sa mal dopustiť skutku s ďalšími osobami. Kto sú tie osoby a kde sú? Odmietam, že by som sa niekedy ocitol na adrese, kde bol zavraždený pán Rakovský," uviedol v decembri obžalovaný.

Vypovedala aj Marekova matka

Pred súdom vtedy vypovedala svedkyňa a zároveň poškodená, matka zavraždeného Rakovského a jeho otec. Otec zavraždeného nepozná obžalovaného a nikdy ho nevidel a ani o ňom nepočul. Svojho syna videl dva dni pred smrťou. Tvrdí, že na ňom nebolo vidieť, že by bol v strachu, ohrození a že by sa mu niekto vyhrážal. ,,Keby sa mu niekto vyhrážal, povedal by o tom, bol takej povahy. Nemám potuchy, kto by to mohol spáchať," povedal.

Deň, ktorý otriasol mestom

Rakovského zavraždili v júli 2013 v Žiari nad Hronom. Pri atentáte bol použitý nástražný výbušný systém, ktorý bol umiestnený na spodnej časti jeho vozidla. Počas jazdy vozidlo vybuchlo a poslanec utrpel devastačné zranenia, ktorým na mieste podľahol. Motív jeho vraždy nie je stále známy. Rakovský sa venoval civilnému právu. V prípade dokázania viny pred súdom hrozí Petrovi P. trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov, prípadne doživotie.

Okrem štvrtka je vytýčené hlavné pojednávanie aj na pondelok (27.1.) na 5. februára a napokon 2. a 3. marca.

Výbuch auta v Žiari
15
Galéria

Nenechajte si ujsť viac noviniek zo Žiaru a okolia a sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie