Barbara Dallosová Správy Samospráva

Autentické priestory v kaštieli: Špeciálny nábytok mesto objednalo z Číny

Do priestorov sa má vrátiť dobový nábytok, aký ich zdobil aj za čias Štefana Moysesa. Zohnať repliky však nebolo také jednoduché.

Ilustračný obrázok k článku Autentické priestory v kaštieli: Špeciálny nábytok mesto objednalo z Číny
Zdroj: TASR

Útroby biskupského kaštieľa v Žiari nad Hronom sa pomaly premieňajú na autentické dobové miestnosti. Aj to bolo témou júnového (11.6.) zasadnutia mestského zastupiteľstva.

„Všetky expozície sa postupne presúvajú a zariaďujú, časť múzea je už inštalovaná v týchto historických priestoroch. Potom by sme to chceli verejnosti sprístupniť naraz aj s izbou Štefana Moysesa, spolu s odborným výkladom pána Petra Mosného,“ uviedol primátor Peter Antal.

Miestnosť, v ktorej trávil čas Štefan Moyses, má byť zariadená naozaj vierohodne. Mesto si dalo vyrobiť repliky nábytku, aký v nej býval i pôvodne.

„Jednoducho sa nedá prísť do obchodu a kúpiť repliku pracovného stola Štefana Moysesa, takže sme to dali vyrobiť. Obstarali nábytok v dobovom štýle, no vyrába sa to v Číne, takže tá cesta sem bude trošku dlhšia. Máme informáciu, že v priebehu júna by už mohol byť kompletne dodaný, časť je dodaná už teraz,“ vysvetľuje primátor.

Ako naznačil Antal, v priestoroch kaštieľa by sa mohlo konať už aj najbližšie zasadnutie mestského zastupiteľstva v septembri tohto roka. Na rokovaní poslanci schválili tiež biskupskú sálu ako sobášnu miestnosť. Snúbenci sa tak už onedlho môžu brať priamo v kaštieli.

Nenechajte si ujsť viac noviniek zo Žiaru a okolia a sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Chcete mať vždy po ruke aj informácie zo Slovenska či zo sveta? Sledujte Facebook Dnes24.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie