Šport

Biela stopa bude: Prekvapením je prihlásený bežkár z Madagaskaru

Na toto rozhodnutie čakali mnohí. Snehu je málo, Biela stopa však bude. V náhradnom termíne a so zrušenou časťou preteku pre najmenších.

Ilustračný obrázok k článku Biela stopa bude: Prekvapením je prihlásený bežkár z Madagaskaru
Zdroj: TASR

V náhradnom termíne si počas nastávajúceho víkendu zmerajú svoje sily na bežeckých tratiach na Skalke neďaleko Kremnice stovky súťažiacich z celého sveta. Uskutoční sa tu 47. ročník legendárnej Bielej stopy.

Padlo rozhodnutie

Hana Zlatošová z Mestského úradu v Kremnici priblížila, že preteky sa mali konať pôvodne koncom januára, no pre nedostatok snehu a po vzájomnej dohode s organizáciou Euroloppet boli preteky presunuté na 7. a 8. marca. Dodala, že na Skalke sa konali bežecké preteky aj počas minulého víkendu.

,,Tým, že sme boli minulý týždeň na Skalke, snehovú situáciu sme si obzreli a organizačný výbor sa rozhodol, že sa pokúsime v tomto náhradnom termíne preteky Biela stopa pripraviť," dodala Zlatošová s tým, že sa začína úpravou tratí, aby boli dobre pripravené.

Preteky najmenších sú zrušené

Aktuálne je podľa jej slov registrovaných približne 570 súťažiacich v dospelých kategóriách a 150 detí na Bielu stopu junior, prihlasovanie však naďalej pokračuje až do začiatku podujatia. Pretekať na Skalke chcú súťažiaci z 19 krajín. Prídu z Čiech, Poľska, Ukrajiny, Nórska, Austrálie, Fínska, Nemecka, Talianska, Bulharska či Estónska a Ruska. Jedného súťažiaceho, ktorý absolvoval preteky na Skalke aj minulý víkend, majú prihláseného z Madagaskaru.

Vzhľadom na snehové podmienky budú podľa Zlatošovej preteky urobené na skrátených tratiach. ,,V nižších častiach, v dolinách nie je dostatok snehu ani teraz," podotkla s tým, že organizátori tak rozhodli najmä vzhľadom na bezpečnosť pretekárov. Pre vysokú chorobnosť detí sa organizátori rozhodli zrušiť preteky pre najmenších, ktoré mali byť v piatok (6. 3.).

Organizátori nepodceňujú ani aktuálnu situáciu s výskytom koronavírusu a zisťovali, či môžu podujatie organizovať. ,,Aktuálne sa však nikto z kompetentných nevyjadril, že preteky robiť nemáme," dodala Zlatošová.

Cesta Bielej stopy

V novembri roku 1973 sa na počesť blížiaceho sa 30. výročia SNP položili základy na Slovensku ojedinelého podujatia, Bielej stopy SNP. Prvé výstrely štartéra zazneli na Krahuliach a Skalke 17. februára 1974. V prvom ročníku odštartovalo 473 pretekárov. Štartovné číslo 1 mal v tomto ročníku zaslúžilý majster športu Rudolf Čillík.

V roku 1989 bola Biela stopa zaradená do medzinárodného kalendára vytrvalostných pretekov na lyžiach FIS. Pri deviatom ročníku Bielej stopy bolo otvorené Lyžiarske múzeum v Kremnici. Od roku 1985 je Biela stopa zaradená do série medzinárodných behov Euroloppet.

Nenechajte si ujsť viac noviniek zo Žiaru a okolia a sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Chcete mať vždy po ruke aj informácie zo Slovenska či zo sveta? Sledujte Facebook Dnes24.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie