Barbara Dallosová Basketbal Šport

Chalani, klobúk dole! Žiarčania majstrami Slovenska štvrtýkrát po sebe

Talenty zo Žiaru oslavujú historický úspech. Vo vysokej súťaži po novom držia šnúru štyroch absolútnych víťazstiev.

Ilustračný obrázok k článku Chalani, klobúk dole! Žiarčania majstrami Slovenska štvrtýkrát po sebe
Zdroj: BK MŠK Žiar n. Hronom

Žiaci MŠK BK Žiar nad Hronom majú dôvod na radosť. Z Majstrovstiev Slovenska v basketbale žiakov v Košiciach si priniesli najvyššie umiestnenie. Ich víťaztvo je výnimočné aj tým, že najcennejší kov im patrí už štvrtý raz po sebe.

Zo stola zmietli hneď prvých dvoch súperov

V boji o národný primát sa stretlo osem najlepších tímov, ktoré postúpili z celoslovenskej ligy. Žiarčania pricestovali do Košíc ako nasadená jednotka s bilanciou 11–1 a hneď v prvom zápase turnaja predviedli svoju silu. Rovesníkom z Bánoviec nad Bebravou nastrieľali 110 bodov a celý zápas vyhrali o 86 bodov (110:24).

Na ďalší deň čakal naše talenty domáci súper, RIM Basket Košice. Tu chalani potvrdili rolu favorita a v priebehu prvého polčasu si koncentrovaným a zodpovedným výkonom vybudovali 32 bodový náskok (42:10). Postupne sa do zápasu zpojili všetci hráči, ktorí sa snažili predviesť to najlepšie zo svojho basketbalového umenia. Víťazstvom 67:44 si Žiarčania vybojovali právo vyzvať na súboj o titul hráčov bratislavského Interu.

Rozhodujúci zápas s veľkým rivalom

Tretí deň turnaja Majstrovstiev Slovenska v kategórii basketbalistov do 14 rokov vygradoval súbojom toho najlepšieho, čo za posledné roky mládežnícky basketbal ponúka. Hráči BK Žiaru nad Hronom a Interu Bratislava už počas sezóny zvádzali súboje, či už v Slovenskej lige alebo európskej súťaži CYEBL. Preto podľa slov trénera aj toto finále sľubovalo tuhý boj, čo sa aj do bodky potvrdilo.

“Prvú štvrtinu lepšie začali Interisti, ale v druhej zase dominovali Žiarčania a za stavu 26:21 a s päťbodovým náskokom nastúpili do druhého polčasu. V druhej časti hry sa vedenie v zápase prelievalo z jednej strany na druhú, až nakoniec zápas v normálnej hracej dobe skončil remízou 55:55. V predĺžení dokázali hráči Žiaru ubrániť súpera a dovolili mu len raz skórovať za dva body. Naopak, Žiarčania mali presnejšiu mušku a aj viac štastia v zakončení, čo bol základ tesného víťazstva 57:59,” opisuje náš basketbalový klub tesný zápas.

Ocenení hráči

Po sladkom víťazstve sa ukázalo, že ako dokážu naši chlapci hrať, tak sa dokážu aj tešiť. Radosť bola obrovská a nechýbalo ani pekné poďakovanie klubu: “Chlapcom patrí nesmierna vďaka za ich prístup, odhodlanie, bojovnosť a celkovú reprezentáciu Žiarskeho mládežníckeho basketbalu, nie len na finálovom turnaji, ale počas celej sezóny.”

Žiarčania si pripísali nielen kolektívny úspech. Za individuálny výkon bol ocenený Matej Kret ako najlepší hráč turnaja – MVP. Oliver Ondrík bol zasa vyhlásený za najlepšieho hráča nášho družstva.

O úspech sa zaslúžili:
Kret Matej, Kaša Alex, Horváth Filip, Ondrík Oliver, Kartík Marián, Caban Lukas Alexander , Barcík Jakub, Melaga Matúš, Kováč Ján, Kňažko Marek, Kondra Alex, Valent Matej, Juhász Bruno, Barniak Martin, Truben David, Herich Adam O postup na finálový turnaj sa zaslúžil aj hráč: Laho Marián

Tréneri:
Mgr. Juraj Horváth, Mgr. Tomáš Fábry, Mgr. Ján Valent

Výsledky – štvrťfinálové zápasy:
BK Žiar nad Hronom – BBK Bánovce nad Bebravou 110:24 (24:3, 30:5, 20:12, 36:4)
Najlepší strelci: Horváth 22, Kartík 20, Barcík 11, Caban 11, Kret 10, Ondrík 10, Kaša 8, Valent 7, Kováč 6, Melaga 3, Barniak 2
Hrali: Kňažko, Truben, Kondra

Výsledky – semifinále:
BK Žiar nad Hronom – RIM Basket Košice 67:44 (22:7, 20:3, 10:23, 15:11)
Najlepší strelci: Kret 13, Kartík 11, Caban 9, Ondrík 9, Horváth 8, Kaša 7, Melaga 5, Kondra 3, Barcík 2
Hrali: Kňažko, Truben, Valent, Juhász, Barniak, Kováč

Výsledky – finále:
Inter Bratislava – BK Žiar nad Hronom 57:59 pp (13:9, 8:17, 16:15, 18:14, 2:4)
Najlepší strelci: Ondrík 12, Kret 10, Caban 7, Kartík 6, Barcík 6, Juhász 4, Horváth 3, Kňažko 3, Melaga 3, Valent 3, Kaša 2

Nenechajte si ujsť viac noviniek zo Žiaru a okolia a sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Chcete mať vždy po ruke aj informácie zo Slovenska či zo sveta? Sledujte Facebook Dnes24.