Rôzne Správy

Dedinka pri Žiari a jej pýcha: Betlehem je na roztrhanie aj v lete, FOTO, VIDEO

Betlehem v Trnavej Hore s viac než dvomi stovkami figúrok chodia návštevníci obdivovať i počas letných mesiacov.

Ilustračný obrázok k článku Dedinka pri Žiari a jej pýcha: Betlehem je na roztrhanie aj v lete, FOTO, VIDEO
3
Galéria

Nič to, že je vonku aktuálne pravé letné počasie, Trnavohorský betlehem, ktorý pozostáva z viac ako 200 drevených figúrok, chodia obdivovať aj v lete. Unikátny drevený betlehem vystavujú v Jalnej, čo je miestna časť Trnavej Hory (okres Žiar nad Hronom) celoročne.

Betlehem od automechanika

,,Toho roku sme tu mali viac ako 180 detí, minulý rok si tu bolo betlehem pozrieť viac ako 300 detí," priblížil Ján Slašťan, ktorý sprevádza návštevníkov po expozícii.

Autorom betlehemu je miestny obyvateľ Jozef Turoň (1942 – 2010), ktorému pri tvorbe pomáhal Ján Truban. ,,Bol vyučený automechanik a toto mal len ako záľubu. Pri odchode na dôchodok sa začal venovať vyrezávaniu a v podstate celé to obdobie, pokiaľ žil, venoval tomuto betlehemu," uviedol Slašťan.

Náboženské výjavy i bežný život na dedine

Betlehem nezobrazuje len tradičný vianočný výjav narodenia malého Ježiša, ale aj ďalšie náboženské a ľudové motívy. Približuje prácu ľudí na dedine, oddych a zábavu po dobre vykonanej práci, miestny kostolík, ale aj neďaleké pútnické miesto Staré Hory. Nezabúda ani na náboženské výjavy, približuje narodenie Ježiša, jeho verejné účinkovanie, Poslednú večeru, súd či ukrižovanie.

Celé dielo je vyrobené z lipového dreva a má niekoľko jednoduchých mechanizmov, vďaka ktorým sa postavy v jednotlivých výjavoch pohybujú. Betlehem stojí na masívnych drevených stoloch, dopĺňajú ho maľby od Aleny Pilníkovej. O dielo sa pravidelne starajú, mechanizmy si vyžadujú údržbu. Niektoré postavy v pozadí nie sú nalakované. Ide o postavy, ktoré autor urobil medzi poslednými, a nestihol ich už dokončiť.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie