Rôzne Správy

Deti v Štiavnických Baniach chodia do školy aj v lete: Lavice však nederú

Netypické vyučovanie, ktoré prebieha väčšinou pod holým nebom. Žiaci v Štiavnických Baniach práve absolvujú letnú školu.

Ilustračný obrázok k článku Deti v Štiavnických Baniach chodia do školy aj v lete: Lavice však nederú
Zdroj: TASR/Andrej Budai

Na upevňovanie a prehlbovanie prírodovednej gramotnosti je zameraná letná škola, ktorú v Štiavnických Baniach v týchto dňoch absolvuje celkom 18 školákov. Podľa riaditeľa Základnej školy s materskou školou Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach Pavla Michala sú medzi nimi žiaci prvého aj druhého stupňa.

Na čerstvom vzduchu

„Keďže sme ako škola prírodovedne zameraní, tak aj letná škola je zameraná na prírodovednú gramotnosť,“ priblížil riaditeľ s tým, že s deťmi budú väčšinu času tráviť v exteriéri. Zamerajú sa najmä na pozorovanie a určovanie zveri, deti si vyskúšajú jej vábenie a hovoriť si budú aj o kvalite vôd. „Budeme pozorovať rozdiely vo vode. Keďže máme na našich tajchoch turistickú sezónu, tak budeme sledovať zloženie a hodnoty vody a porovnávať ich s vodou v našich jazierkach, ktoré máme na škole,“ dodal Michal.

Škola má aktuálne približne 190 žiakov, riaditeľ očakával, že záujem o letnú školu bude zo strany rodičov väčší. Požiadavky na doplnenie nejakých konkrétnych vedomostí u detí podľa jeho slov od rodičov nezaznamenal. Vysvetľuje si to aj tým, že vyučovanie sa počas „korona prázdnin“ snažili plnohodnotne nahradiť aj vďaka pevnému rozvrhu a online vyučovaniu, ktoré spustili takmer od ich začiatku.

Nová enviro učebňa

V príprave online vyučovania im podľa riaditeľa pomohli aj skúsenosti austrálskeho lektora angličtiny, ktorý na škole pôsobí. „Mali sme 95-percentné pripojenie všetkých žiakov, pritom sme v oblasti, kde máme viac sociálne slabších rodín. Zorganizovali sme zbierky telefónov, rodičia aj učitelia podonášali tablety a telefóny, ktoré sme dali deťom, ktoré nemali vlastné,“ skonštatoval.

Problémy s chýbajúcim internetovým pokrytím riešila škola aj v spolupráci so starostami okolitých obcí, odkiaľ žiaci pochádzajú. „Tam, kde nebolo wifi pripojenie alebo dáta, sme sa dohodli so starostami obcí, aby nám vytvorili priestor na úradoch, kde ten internet je,“ dodal Michal.

V novom školskom roku očakáva škola mierny prírastok žiakov. Vyučovanie počas neho skvalitní aj nová environmentálna učebňa, ktorú na škole dokončili v týchto dňoch, či ďalšia ukážka biotopu v exteriéri školy, ktorá tentoraz približuje horskú bystrinu. Za najdôležitejšie však riaditeľ v novom školskom roku považuje to, aby si deti opäť zvykli na školský režim. „Predsa tie tri mesiace, ktoré boli doma, je cítiť,“ dodal.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie