Ilustračný obrázok k článku Exkluzívny rozhovor s exorcistom: Zápasím o duše!
Zdroj: Webnoviny.sk

Exkluzívny rozhovor s exorcistom: Zápasím o duše!

Ak si myslíte, že exorcizmus je len výmysel pre potreby Hollywoodu ste na omyle. Jeden z kňazov, ktorý nechce byť menovaný, pôsobil určitý čas aj priamo v žiarskom regióne. Prečítajte si exkluzívny rozhovor.

Rôzne
Rôzne

Exkluzívny rozhovor s exorcistom: Zápasím o duše!

Ak si myslíte, že exorcizmus je len výmysel pre potreby Hollywoodu ste na omyle. Jeden z kňazov, ktorý nechce byť menovaný, pôsobil určitý čas aj priamo v žiarskom regióne. Prečítajte si exkluzívny rozhovor.

Ilustračný obrázok k článku Exkluzívny rozhovor s exorcistom: Zápasím o duše!
Zdroj: Webnoviny.sk

Čo je Vašou náplňou práce?
Poslanie exorcistu spočíva v pastoračnej pomoci ľuďom, ktorých trápi zlý duch. Exorcista sa podieľa na diagnostikovaní trýznenia (obsesie) alebo posadnutosti (posesie). Medzi týmito dvoma spôsobmi existuje rozdiel, aj keď bežne používame oba tieto pojmy na tú istú skutočnosť – na posadnutosť. Ide však o dve rozličné situácie.

Obsesia znamená, že diabol nevchádza do tela človeka, ale iba útočí na určitú oblasť osoby, napríklad na sexuálnu oblasť, na oblasť ambícií, pýchy, peňazí a pod. Posesia je však čosi iné, znamená, že človek je posadnutý diablom aj vo svojom tele. Teda diabol má v moci nielen jeho telo, ale aj vôľu a intelekt takým spôsobom, že počas útoku človek nemá potrebnú slobodu nad pohybmi svojho tela a nad svojimi myšlienkami a vôľou. Tu je namieste hovoriť o posadnutosti.

Aké časté sú prípady posadnutosti?
Posadnutosť existuje, ale je zriedkavá. Keď preto vidíme určitý jav, ktorý nás šokuje, nemusíme si hneď myslieť, že ide o posadnutosť.

Čo potrebuje exorcista k svojej službe?
Diabol sa bojí tých, ktorí sú naplnení Kristovou mocou. Ak diabol môže posadnúť človeka, žijúceho bez Ježiša Krista a jeho uzdravujúcej milosrdnej lásky, tak Boží človek môže mocou Ježiša Krista urobiť čosi celkom opačné – môže spútať, zneškodniť, vyhnať diabla.

Pre službu exorcistu je preto nevyhnutný jeho neustály pohľad na Krista a spojenie s ním. On je darcom živej vody, svetlom, cestou, pravdou a životom. On je darcom pokoja.

Ako dlho trvá jedno vyháňanie?
Keďže každý prípad je originálny, po tom, čo sa začne, nikdy nevieme, kedy sa proces exorcizmu skončí. Exorcizmus môže trvať niekoľko týždňov, alebo i niekoľko rokov. Predovšetkým treba, aby ten, kto má takéto problémy, vyhľadal s dôverou svojho kňaza vo farnosti.

Keďže všetci kňazi vo svojej formácii študujú pastorálnu medicínu a psychológiu, mali by vedieť poskytnúť prvú pomoc. Pri základných pochybnostiach by mal byť takýto človek poslaný k psychológovi alebo psychiatrovi, aby tí vylúčili možnosť psychickej choroby.

Ako podľa vás vníma spoločnosť tento problém?
Tabu v tomto smere by už malo padnúť a ľudia by mali byť ochotní absolvovať tieto pohovory.

A ako vás ľudia nájdu, ak si mylsia že sú posadnutí?
Miestny kňaz, pokiaľ vyskúšal všetky prostriedky riadneho duchovného života a nepomohlo to, by sa mal obrátiť na svojho dekana alebo priamo na miestneho biskupa a prekonzultovať daný prípad s ním. Ak to miestny biskup bude považovať za nevyhnutné, odporučí dotyčného k poverenému exorcistovi.

Niekedy mám telefonáty typu: „Vy ste exorcista? Môžem k vám prísť zajtra na exorcizmus?" Samozrejme, poviem nie – s dodatkom, že môžu prísť na rozhovor. Mnohí si to predstavujú veľmi zjednodušene: majú problém, zájdu na posedenie k exorcistovi, ten na počkanie urobí exorcizmus – a majú po probléme. Ja exorcizmus prirovnávam k náročnej operácii mozgu či srdca, kde všetci vedia, že ju treba vždy dôkladne pripravia.

Ako dlho trvá exorcizmus?
Pokiaľ je posadnutosť diagnostikovaná a po niekoľkotýždňovej, predovšetkým modlitbovej príprave je všetko pripravené, tak samotný exorcizmus sa začína svätou omšou a po nej nasledujú modlitby exorcizmu podľa Rímskeho rituálu, na ktoré si exorcista pozýva viacerých kňazov, lekára a pomocníkov. Dĺžka jedného stretnutia závisí od stavu toho, komu sa pomáha.

Vykonávali ste obrad exorcismu aj v žiarskom regióne?
Pre zlo a duchovné spútanie geografické hranice neexistujú.

Takže áno?
Opakujem Vám, že diabol pôsobí všade, teda na každom mieste a v každom čase.

Foto/ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín