Fáma, ktorá obrátila Žiar hore nohami: Chlapi v závode si mysleli že našli ropu, ale...

Informácia, že pri výstavbe žiarskeho závodu začala zo zeme presakovať ropa, sa rozšírila rýchlosťou blesku. Rozuzlenie ropnej záhady bolo prinajmenšom úsmevné.

Barbara Dallosová
Ilustračný obrázok k článku Fáma, ktorá obrátila Žiar hore nohami: Chlapi v závode si mysleli že našli ropu, ale...
Zdroj: archív R. Kafka

Výstavba hlinikárne v päťdesiatych rokoch minulého storočia odštartovala v regióne novú éru a premenila nenápadnú dedinku Svätý Kríž na priemyselný Žiar nad Hronom (názov od r. 1955). V závode našlo prácu veľké množstvo tunajších, za zamestnaním v priemyselnom parku sem ale migrovalo i veľa prišelcov. Ekonomické premeny zmenili bývalé poľnohospodárske mestečko na moderné mesto, ktoré sa rozrástlo o veľké sídlisko s plnou občianskou vybavenosťou.

Prvý kameň hlinikárne položili robotníci v roku 1951 a hoci sa budovala ešte niekoľko rokov, už v máji 1953 začala prvá skúšobná výroba.

Veľa faktov, fotiek a spomienok na minulosť nášho mesta máme vďaka už zosnulému lokálpatriotovi a amatérskemu historikovi Richardovi Kafkovi. Kafkove texty odkrývajú aj autentické detaily a zaujímavosti. Jednou z tejto kategórie je historka o nájdení ropy. Priam fantastická informácia sa začala šíriť mestom pri výstavbe druhej série závodu.

Nešlo o žiadny výmysel, len mýlku robotníkov, ktorí na mieste kopali. Stavbári boli presvedčení, že narazili na ropný prameň. Ropa údajne presakovala cez zeminu a bolo ju aj cítiť. Nálezisko čierneho zlata bolo v meste okamžite témou číslo jeden a povrávalo sa, že stavbu závodu zastavia.

Za bombastickým nálezom bolo však nakoniec niečo celkom iné. ,,Keď sa odobrali vzorky a urobili destilačné krivky bolo jasné, že sa jedná o motorovú naftu a následne sa zistil aj zdroj – pri prvej stavbe tu zakopali malú lokomotívu, ktorá slúžila na odvoz zeminy," objasnil v svojich textoch Kafka.

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame