Kultúra

Fantázia premietnutá v textile: V Kremnici otvoria pôsobivú výstavu

Odborná porota udelila v celoslovenskej súťaži 34 cien, najlepšie práce uvidíme už onedlho na výstave v kremnickom Múzeu mincí a medailí.

Ilustračný obrázok k článku Fantázia premietnutá v textile: V Kremnici otvoria pôsobivú výstavu
Zdroj: TASR

Celkom 122 autorov s 249 prácami sa zapojilo do ôsmeho ročníka celoslovenskej súťažnej výstavy neprofesionálnej textilnej tvorby pod názvom Textilná tvorba 2019. Odborná porota udelila 34 cien, najlepšie práce bude môcť verejnosť vidieť na rovnomennej výstave v kremnickom Múzeu mincí a medailí.

,,Textilná tvorba poskytuje priestor na prezentáciu a konfrontáciu autorom, ktorí sa vo svojej tvorbe inšpirujú tradičnou textilnou tvorbou a remeselnými tradíciami a vychádzajú z nich. Posun tradičných textilných techník smerom do novej, modernej polohy prináša potešenie a inšpiráciu súčasnému divákovi," priblížila koordinátorka výstavy Magdaléna Gáfriková.

Uviedla, že sa súťažilo v dvoch skupinách: A – študenti stredných odborných škôl so zameraním na textilnú tvorbu a B – autori bez odborného vzdelania. V jednotlivých skupinách boli súťažné kategórie: úžitkové predmety, dekoratívne predmety, šperk, objekt z textilu, hračka, odev – odevný doplnok. V roku 2019 prvýkrát udelilo Národné osvetové centrum cenu za rozvoj neprofesionálneho umenia.

Výstava, ktorá sa koná pod záštitou primátora mesta Kremnica Alexandra Ferenčíka, bude v galérii Múzea mincí a medailí Kremnica slávnostne otvorená v piatok 13. decembra o 14.30 h a potrvá do 31. januára 2020. Súčasťou sprievodného programu vernisáže bude prezentácia techniky sieťovanie a hudobný program, v ktorom vystúpi Mária Páchniková a Blanka Kuzmínová. Počas trvania výstavy budú organizované vzdelávacie programy a tvorivé dielne pre návštevníkov zo základných a stredných škôl.

Celoslovenskú súťažnú výstavu neprofesionálnej textilnej tvorby Textilná tvorba 2019 organizuje Pohronské osvetové stredisko v Žiari nad Hronom a bola podporená z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia.

Nenechajte si ujsť viac noviniek zo Žiaru a okolia a sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie