Celková bilancia 6 zlatých, 3 strieborné a 3 bronzové medaily vystrelilo Karate klub MŠK Žiar nad Hronom na prvé miesto spomedzi 52 zúčastnených klubov. Toto sa v Žiari ešte nestalo.

Ilustračný obrázok k článku Historický úspech žiarskych karatistov v Slovenskom pohári: Pozrite, čo všetko vyhrali!

Slovenský pohár je pre žiarskych karatistov z MŠK Žiar nad Hronom už tradičným turnajom, kde zbierajú cenné umiestnenia a body pre postup na majstrovstvá republiky. Turnaj je náročný hlavne tým, že na ňom zvyčajne štartuje špička slovenského karate. Prvé kolo Slovenského pohára sa konalo 22. februára 2014 v Sabinove a štartovalo na ňom 382 pretekárov z 52 klubov z celého Slovenska.

Prvé cenné kovy

Hneď disciplína súborných cvičení kata ukázala, že žiarski karatisti sú na turnaj dobre pripravení. Ako prvé nastúpili do bojov naše najmladšie pretekárky, pre ktoré to bola premiéra na Slovenskom pohári. V kategórii 5–7 ročných dievčat naše farby hájili Natália Volfová, Ivana Gahírová a Alexandra Biela. Najviac sa darilo Alexandre, ktorá sa veľmi pekne predvedenými zostavami prebojovala až do finále, kde nakoniec skončila druhá.

V kategórii 8–9 ročných nastúpili Ester Šišková, Patrícia Vanková a Nela Mladenovič. V tvrdej konkurencii sa k medaile nakoniec podarilo prebojovať len Esterke, ktorá skončila bronzová. V chlapčenskej kategórii 8–9 ročných sme mali nášho najskúsenejšieho katistu – úradujúceho Majstra Slovenska Šimona Sečkára. Šimon aj tentoraz podal stopercentný výkon, keď nedal súperom najmenšiu šancu a kategóriu vyhral.

V kategórii 10–11 ročných dievčat nastúpili Viktória Pavlová a Viktória Snopková. Obe podali pekný výkon, no na medailu to tentoraz nestačilo.

Striebro aj pre veterána

Bodkou za súťažnou disciplínou kata spravil tréner katistov Miloš Viglašský, ktorý nastúpil v kategórii veteránov nad 35 rokov, kde si vybojoval striebro.

Disciplína športový zápas kumite začala taktiež najnižšími vekovými kategóriami. V kategórii 5–7 ročných dievčat nad 28kg podala veľmi sympatický výkon Ivana Gahírová, ktorá vo svojej kumiťáckej premiére na Slovenskom pohári nenašla premožiteľku a tak si domov odniesla zlato. Podobne sa darilo aj Natálii Volfovej v kategórii do 24kg. Natália dala do svojich zápasov stopercentné nasadenie a vo finále porazila aj skúsenejšiu súperku. Pre Natáliu to bolo prvé kumiťácke zlato v jej kratučkej kariére. V tej istej kategórii nastúpila na svoj prvý kumiťácky duel Bibiána Černáková, ktorá si nakoniec po peknom výkone odniesla z turnaja bronz.

V kumite lešie výkony

V 8–9 ročných chlapcoch do 28kg nastúpili Šimon Sečkár a Adam Dolnický. Šimon mal svoj deň a tak aj v tejto kategórii exceloval a vybojoval si druhé zlato. Adam sa prebojoval k boju o bronz, no ten mu nakoniec ušiel. V dievčenskej kategórii taktiež tesne ušiel bronz Patrícii Vankovej, no jej pekný zápasnícky prejav trénerov potešil.

V 10–11 ročných dievčatách do 35kg naše farby hájili Veronika Viglašská a Viktória Snopková. Veronike sa nepodarilo prejsť vyraďovacími kolami. Viktória sa prebojovala až k boju o bronz, no tu už na oveľa skúsenejšiu súperku nestačila. V chlapčenskej kategórii do 40kg ukázal Aris Nikolas Čela nádherný výkon, keď postupne zdolal všetkých svojich súperov a stal sa víťazom kategórie.

Ďaľšie tutuly do Žiaru

Poslednou vekovou kategóriou boli mladší dorastenci 12–13 rokov. V chlapčenskej kategórii do 45kg našiel Zdenko Vanka premožiteľa len vo finále a tak si z turnaja odniesol striebro. V dievčenskej kategórii do 40kg nastúpila úradujúca Majsterka Slovenska Natália Rajčanová. Natália prehrala v semifinále, no boj o bronz bol už v jej réžii a trénerov hlavne potešilo, že po zranení sa postupne opäť dostáva do formy. Poslednou štartujúcou bola skúsená pretekárka Nina Jelžová. Jej kategória nad 45kg bola preplnená zvučnými menami a akákoľvek medaila by bola veľkým úspechom. Nina sa skoncentrovala na svoj výkon a postupne vyraďovala svoje súperky. Finále s domácou pretekárkou bolo sledované celou športovou halou a záverečný potlesk pre víťazku patril práve našej pretekárke.

Historický úspech

Celková bilancia 6 zlatých, 3 strieborné a 3 bronzové medaily náš Karate klub MŠK Žiar nad Hronom vystrelila na prvé miesto spomedzi 52 zúčastnených klubov. Je to historicky najlepší výsledok nášho klubu na Slovenskom pohári. Na záver treba vyzdvihnúť výkony najmladších pretekárov, ktorí po vzore svojich skúsenejších kolegov išli do bojov úplne naplno a svoje malé skúsenosti vyvážili obrovským srdcom bojovníka.