Aktualizované Barbara Dallosová Šport

Fantastický úspech žiarskeho športového klubu! Postarali sa oň dve mladé talentované dievčatá. Dominika a Nina na Cypre všetkým dokázali, že patria k absolútnej európskej špičke.

Ilustračný obrázok k článku Historický úspech žiarskych športovkýň na Cypre: Dominika, Nina, klubúk dole! :) FOTO

Majstrovstvá Európy kadetov a juniorov (5–7.2.) na Cypre v meste Limassol. Na šampionáte sa prezentovalo 973 pretekárov zo 48 štátov. V družstve reprezentácie Slovenskej republiky boli aj dve Žiarčanky z Karate klubu MŠK Žiar nad Hronom, Nina Jelžová a Dominika Veisová.

Nebola náhoda, že bojovať o kovy sa na ostrov vydali práve Nina a Dominika. Dievčatá celú sledovanú sezónu podávali doma i v zahraničí skvelé výkony. Obe sa stali Majsterkami republiky vo svojich kategóriách Cyprus bol pre nich odmenou a výzvou zároveň.

Ninina premiéra

Prvá sa do boja pustila Nina Jelžová, ktorá okúsila silu súperov na prestížnej súťaži už v prvý deň šampionátu. Ten bol určený najmladším vekovým kategóriám, kadetom od 14 do 15 rokov.

V kategórii športový zápas kumite nad 54 kg sa stretli pretekárky z 29 štátov. Pre Ninu to bol prvý štart vo farbách slovenskej reprezentácie na takomto významnom podujatí, no svoju premiéru zvládla s noblesou a hneď v prvom kole porazila reprezentantku z Macedónie 4:0.

,,V druhom kole narazila na neskoršiu majsterku Európy. Tesne pred koncom zápasu sa Srbke podarilo zabodovať. Keďže Srbka postúpila do finále, Nina ešte nastúpila do bojov v repasáži, ktoré jej nakoniec vyniesli 9. miesto, čo je určite veľkým úspechom," hovorí o konečnom výsledku Niny Jelžovej tréner Ľubomír Striežovský.

Dominike žreb pridelil neľahké súperky

Druhý deň šampionátu bol určený juniorom (16–17 r.). Žiarski fanúšikovia karate sa sústredili najme na výkon Dominiky Veisovej v kategórii športový zápas kumite do 48 kg, v ktorej zabojovali pretekárky z 21 štátov. Pre Dominiku po novembrových Majstrovstvách sveta v Indonézii bol toto druhý najväčší šampionát v jej pretekárskej kariére.

,,Dominike žreb hneď v prvom kole pridelil úradujúcu vicemajsterku sveta z Azerbajdžanu. Po napínavom boji za stavu 1:1 rozhodcovia nakoniec posunuli ďalej Dominiku. V druhom kole si zase poradila s Izraelčankou 3:1. V treťom kole narazila na neskoršiu majsterku Európy z Estónska. Po napínavom boji za stavu 3:5 išla ďalej Estónka, ktorá sa nakoniec prebojovala až do finále, čo otvorilo možnosť Dominike ešte zabojovať v repasáži," opisuje Striežovský.

Historický úspech

Ako pokračoval tréner, v prvom kole repasáže si hravo poradila z Cyperčankou s výsledkom 7:1. Do boja o bronz na ňu čakala Chorvátka, ktorá mala na konte z minulosti už tri medailové umiestnenia z Majstrovstiev Európy.

To, že Dominika mala svoj vydarený deň, ukázala aj v tomto zápase, keď papierovo silnejšiu súperku porazila 5:1 a tak si z Majstrovstiev Európy odniesla domov bronzovú medailu.

Obe Žiarčanky skončili na bodovaných umiestneniach, čím sa zaradili medzi najlepšie pretekárky v Európe. Celkom sa Slovenskej reprezentácii podarilo vybojovať jednu striebornú a štyri bronzoví medaily, čo pre našu krajinu v celkovom hodnotení krajín prinieslo slušné 16. miesto.

,,Sme veľmi radi, že úsilie na tréningoch, snaha cvičencov ale i trénerov vyústila do takýchto pekných výsledkov. Obe dievčatá sú inšpiráciou pre ostatných pretekárov, že aj zo žiarskeho klubu môžu výjsť vynikajúci reprezentanti, ktorí budú robiť dobré meno nielen našemu mestu, ale i Slovensku," neskrýval dojatie tréner Striežovský.

Pozrite si zábery z výjazdu žiarskeho klubu na Cypre v našej fotogalérii.

FOTO z výjadzu na Cyprus: Baby si Majstrovstvá Európy užili