Barbara Dallosová Rôzne Správy

HLASOVANIE: Zlatá fajka, pes i ryby: Vyberte najkrajší erb obce Žiarskeho okresu

Nielen okresné mesto sa môže pochváliť zaujímavým motívom vo svojom erbe. Čo všetko nájdeme v symboloch obcí Žiarskeho okresu? Hlasujte za najkrajší!

Ilustračný obrázok k článku HLASOVANIE: Zlatá fajka, pes i ryby: Vyberte najkrajší erb obce Žiarskeho okresu
33
Galéria
Zdroj: TASR

Ak nie ste odborník na erby, čiže heraldiku, pri mnohých musíte použiť kúsok fantázie. Z erbu sa dá vyčítať všeličo, sú znakom samostatnosti obcí.

Všetky sú zapísané v Heraldickom registri na Ministerstve vnútra SR. Má sa tak predísť tomu, aby sa vyskytli podobné alebo rovnaké erby.

Okresné mesto Žiar nad Hronom zdobí v erbe strieborný latinský kríž, z jeho základu na obe strany vychádzajúce po dva rozširujúce sa zlaté lúče. O tom, čo symbolizujú, sa môžete dočítať TU. Neďaleké historické mestečko, Kremnica, má zas vo svojom erbe polámané koleso, ktoré je atribútom svätej Kataríny.

V našom hlasovaní sme sa tentoraz zamerali na erby obcí v okrese Žiar nad Hronom.

Od štítov po symboly

Erby sa spájajú s 12. storočím a súvisí to s udalosťami, ako sa postupne formoval rytiersky stav, a to je prepojené s križiackymi výpravami.

V Európe je takáto tradícia od stredoveku. Erb na pečati slúžil ako podpis, najčastejšie sa používa na pečatidle obce, jej vlajke, na insígniách starostu, na budove obecného úradu i v rokovacích miestnostiach orgánov obce.

„Rytieri mali pôvodne erby na svojich štítoch, ktorými sa bránili a až postupom času, čiže koncom 12. storočia, začali označovať šľachtickú hodnosť. Tie úplne najstaršie erby, v dvanástom, trinástom a štrnástom storočí, pokiaľ to boli erby šľachtických rodín, často tam bol znázornený nejaký hrdinský čin rytiera. V mnohých takýchto rodových erboch nachádzame napríklad rytiera s mečom alebo rytiera na koni či rytiera, ktorý popravuje nejakého nepriateľa,“ uviedla pre náš portál Dnes24 etnologička a historička Katarína Nádaská.

Palma, stan i koč

Ako nám ďalej približuje mystickosť symbolov, z erbov sa dá vyčítať absolútne všetko. „Niekedy je zaujímavé aj to, že najmä v tých starších erboch nachádzame niektoré bájne zvieratá. Napríklad aj na území bývalého Uhorska sú mestá, ktoré majú v erbe palmu, slona či vesmírne teleso,“ hovorí Nádaská.

Veľmi často sa v erboch stretávame aj s okrídleným koňom Pegasom, ktorý je známy len z mytológie. Nechýbajú anjeli, jednorožce či okrídlené levy.

Ak nepoznáte históriu erbu vášho mestečka či obce, keď najbližšie budete prechádzať okolo tabule, všimnite si jeho zobrazenie. Možno si s kúskom fantázie vytvoríte vlastný príbeh.

Pod fotografiou jednotlivých erbov hlasujte o najkrajší z obcí Žiarskeho okresu do 12. novembra (polnoci). Pozor, ak kliknete na názov obce, automaticky zahlasujete.

Všetky erby v plnom rozlíšení sa vám zobrazia po rozkliknutí obrázka alebo ich nájdete v galérii TU.

Hlasovanie bolo ukončené. Výsledky nájdete TU.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie