Inteligentné parkovanie v Žiari: Ako presne to bude fungovať? FOTO a VIDEO

Žiar bude prvým mestom na Slovensku, ktoré otestuje takzvané SMART parkovanie. Pozrite, ako má novinka vyzerať v praxi...

Barbara Dallosová

Na tlačovej konferencii (6.11.) týkajúcej sa inteligentného parkovania sa stretli zástupcovia mesta Žiar nad Hronom a spoločnosti Orange, ktorá je dodávateľom systému.

Žiar má byť prvým mestom na Slovensku, v ktorom bude fungovať systém SMART parkovania. Ako pilotné mesto bude systém testovať prvých 18 mesiacov, Žiarčania pritom za parkovanie počas tejto doby platiť nemajú.

,,Po tých osemnástich mesiacoch uvidíme, kde, v akom režime, a či vôbec zavedieme parkovné," skonštatoval primátor mesta Peter Antal.

Aby Žiarčania mohli nové parkovanie využívať, musia si nainštalovať mobilnú aplikáciu. Tá im formou mapy ukáže, ktoré parkovacie miesta a ako dlho sú voľné. Systém v skúšobnej fáze obsiahne približne 120 parkovacích miest centre mesta, pričom pod každým z nich bude nainštalovaný senzor prepojený s aplikáciou, ktorý detekuje, či na mieste parkuje alebo neparkuje vozidlo. Ako ozrejmili zástupcovia dodávateľa, pre operačný systém Android je aplikácia dostupná už teraz a o niekoľko dní by to tak malo byť i s operačným systémom iOS.

Pozrite si videá z tlačovej konferencie k zavedeniu SMART parkovania v Žiari nad Hronom:

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame