Kaprársky maratón v znamení rekordov: Rybári vyťahovali takéto šupy, FOTO

Päťdňová šnúra plná napínavých súbojov, rybárskych úlovkov, ale aj nenapodobiteľnej atmosféry. Takto to vyzeralo pri žiarskom ramene.

Barbara Dallosová

Od 8. do 12. mája sa uskutočnil na Žiarskom rybníku (ramene) 2. ročník Žiarskeho kaprárskeho maratónu. Počas piatich dní bojovalo 16 súťažných tímov v kategóriách prvá bodovaná ryba, najťažšia bodovaná ryba, súčet hmotnosti troch najťažších bodovaných rýb a celková váha bodovaných úlovkov.

Hostia z Čiech

,,Po vydarenom úvodnom ročníku, ktorý sa niesol skôr v regionálnom duchu, navštívili druhé vydanie kaprári z rôznych kútov Slovenska a prívlastok medzinárodný mu pridali českí hostia z tímu Neberou.cz & STARBAITS," uviedol pre Žiar24 člen výboru miestnej organizácie SRZ ZH Mário Bóna.

Organizátori chválami na päťdňovú rybársku šnúru nešetria. Maratón podľa Bónu priniesol množstvo prekvapení a každý deň sa niesol v znamení prekonávania rekordov. ,,Vlaňajší víťaz Ondrej Šuta ulovil najťažšieho kapra s hmotnosťou 9,16 kg a jeho tím celkovo nazbieral váhu úlovkov presahujúcu 30 kg. Túto métu prekonali českí kaprári už v prvý deň a celkovo posunuli latku na viac ako 91 kg!," vysvetľuje Bóna.

Boj o najťažšiu rybu

Veľmi zaujímavý bol aj boj o najťažšiu bodovanú rybu. V tejto kategórii sa pomyselná trofej, označujúca priebežného držiteľa tohto prvenstva, presúvala zo sektoru k sektoru a kaprári zvádzali neľútostný boj. Ten rozpútali Neberou.cz & STARBAITS, ktorí v prvý deň ulovili kapra vážiaceho 7,49 kg a získali vo svoj prospech prvenstvo vo všetkých hodnotených kategóriách.

Zvrat prišiel hneď na druhý deň. ,,Tomáš Hudec z CT Bukovina ulovil kapra vážiaceho 8,29 kg a trofej sa tak presunula do ich sektoru. O pár hodín neskôr tento triumf potvrdili a Daniel Kliman ulovil kapra vážiaceho 8,68 kg. O slovo sa ale opäť prihlásili Neberou.cz & STARBAITS a úlovkom 9,32 kg sa tabuľka opäť premiestnila do ich sektoru. Do boja ale zavelili aj kaprári z Orthodox carp tímu, ktorí zareagovali, zmenili taktiku a výsledkom bol šupináč s hmotnoťou 9,72 kg a trofej tak putovala k nim. V týchto chvíľach bol rekord prvého ročníka prekonaný už po druhýkrát a všetci sme očakávali, či sa niekomu ešte podarí strhnúť víťazstvo na svoju stranu, pretože v Ramene plávajú aj ťažšie ryby, ktoré mohli významne ovplyvniť celkové poradie," opisuje Bóna s dôvetkom, že Neberou.cz & STARBAITS nakoniec taktiku zmenili tiež a prinieslo to svoje ovocie.

Petr Kubiš ulovil kapra s celkovou váhou 11,08 kg, čím definitívne rozhodol nielen o víťazstve v tejto kategórii, ale aj o celkovom triumfe svojho tímu na 2. Žiarskom kaprárskom maratóne.

Rozhodovali gramy

Nemenej napínavý bol súboj o druhú priečku tabuľky, kde sa medzi sebou predbiehali tímy CT Bukovina a Orthodox carp tím. Medzi tímami v TOP 3 rozhodovali podľa Bónu doslova gramy a každá ryba mohla ovplyvniť umiestnenie.

V posledný deň bolo vyhlásené „výsledkové embargo“, čo pre súťažiacich znamenalo, že výsledky, ktoré boli priebežne po každom vážení aktualizované, už neboli zverejňované a konečné umiestnenie tak bolo prekvapením pre súťažiacich až pri konečnom vyhodnotení. Kaprárom z Orthodox carp tímu sa podarilo uloviť kapra s hmotnosťou 10,16 kg, čím o 2,76 kg predbehli dovtedy celý čas druhý tím CT Bukovina a obsadili tak konečné 2. miesto.

,,Sme veľmi radi, že druhý ročník prilákal aj hostí z iných regiónov, veríme, že sa im u nás pačilo a snažíme sa každým ročníkom posúvať latku vyššie a zvyšovať úroveň tohto podujatia. Ďakujeme všetkým partnerom a sponzorom, vďaka ktorým by Žiarsky kaprársky maratón nemohol fungovať. Už teraz sa tešíme na 3. ročník, ktorý bude opäť iný a veríme, že aj vďaka poznatkom z predchádzajúcich ročníkov a tipom od skúsených pretekárov, ktorí navštevujú podobné súťaže na medzinárodnom fóre, sa úroveň podujatia opäť zvýši," uzavrel v mene žiarskej miestnej organizácie Bóna.

Konečné výsledky

 • Prvá ulovená bodovaná ryba: Petr Kubiš (Neberou.cz & STARBAITS)
 • Najťažšia ulovená bodovaná ryba: 11,08 kg – Petr Kubiš (Neberou.cz & STARBAITS)
 • Celková hmotnosť bodovaných rýb: 91,58 kg – Neberou.cz & STARBAITS

Poradie tímov:

 1. Neberou.cz & STARBAITS – 28,46 b
 2. CT Orthodox carp team – 27,97 b
 3. CT Bukovina – 25,21 b
 4. Carp team ZH – 22,80 b
 5. Big fish carp team – 21,15 b
 6. NEMAK carp team – 20,35 b
 7. CT Brothers – 16,55 b
 8. Magic Hunters – 16,44 b
 9. DUDI – 13,78 b
 10. DEMA – 12,58 b
 11. CT PP – Podpolianske piškóty – 12,57 b
 12. CT Václavovci – 12,49 b
 13. Carp friend – 10,83 b
 14. Happy Pets Carp Team – 10,17 b
 15. NB Carp team – 6,29 b
 16. CT Vezírek – 3,16 b
Zdroj: Dnes24.sk