Barbara Dallosová Rôzne Správy

Kaštieľ, ako ho nepoznáte: Mladá umelkyňa sa vybláznila na našich dominantách, FOTO

Šášov, Revište či žiarsky kaštieľ v pestrých farbách a odvážnych prevedeniach. Pohronská hradná cesta vyrukovala so zaujímavým marketingovým ťahom.

Ilustračný obrázok k článku Kaštieľ, ako ho nepoznáte: Mladá umelkyňa sa vybláznila na našich dominantách, FOTO
7
Galéria
Zdroj: TASR

Projekt Pohronskej hradnej cesty je na svete vyše roka a teší sa čoraz väčšej popularite. Cesta spájajúca stredoveké dominanty nášho regiónu najnovšie prišla so sviežim nápadom.

Spoznali by ste ich?

Organizátori predstavili pestrofarebné ilustrácie od uznávanej slovenskej umelkyne. Ilustrátorka Barbora Idesová dala vo svojej tvorbe našim hradom odvážnu podobu. Pozrieť si tak môžeme žiarsky kaštieľ s veľkým nosom či vysmiaty Pustý hrad.

Za celým projektom hradnej cesty stoja Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR), Banskobystrický kraj Turizmus a dve oblastné organizácie cestovného ruchu /OOCR/ Stredné Slovensko a Región Gron.

Ako vysvetľujú lídri pracovnej skupiny, spojenie tajomných hradov s veselými, až ironickými ilustráciami má ambíciu odlíšiť, upútať a zaujať aj detského návštevníka.

Ľudia sa chytili

Dôkazom toho, že tento projekt dokázal už v roku 2019 upútať verejnosť je počet účastníkov komentovaných prehliadok. V minulom roku ich bolo viac ako 100. Tento rok sa počet blíži k 200 a séria komentovaných prehliadok ešte nie je ani v polovici.

„Záujem o komentované prehliadky hradov popri Hrone v minulom roku nás motivoval aby sme v roku 2020 tento zážitkový turistický produkt zatraktívnili. Na hradoch Stredného Pohronia sme prehliadky oživili o dobové scénky, ktoré zábavným spôsobom dopĺňajú výklad hradného pána o histórii hradu.“ Ako dodala, „v tomto roku pribudli okrem prehliadok na hradoch Šášov, Revište, Pustý hrad a Zvolenský zámok aj prehliadky v kaštieli v Hronskom Beňadiku, ktorý je situovaný na mieste pomyselnej vstupnej brány do regiónu plného bohatých banských miest tzv. Slovenskej brány a v kaštieli v meste Žiar nad Hronom, ktorý tiež na Pohronskej hradnej ceste plnil významnú strážnu funkciu,“ uviedla Žofia Buganová, výkonná riaditeľka z OOCR Región Gron

Ušaté hrady

Barbora Idesová bola v roku 2019 finalistkou súťaže Czech Grand design v kategórii ilustrátor roku. Študovala na Slovensku a momentálne pôsobí v Prahe. Prezentuje sa tvorbou, z ktorej cítiť živosť, slobodu, voľnosť a pozitívnu energiu. Inšpiráciu čerpá v každodennom živote, v bežných činnostiach, v prírode, ale i v mytológii a mytologických postavách. "Barbora dostala pred vytvorením ilustrácií základné informácie o projekte Pohronská hradná cesta. Bez toho, aby to bolo súčasťou zadania, nakreslila jednotlivým hradom oči, uši a nos… symboly zmyslov, ktoré jednoznačne naznačujú hlavnú myšlienku nášho komunikačného konceptu: hrady počuli, videli, cítili…a dnes sú pripravené o tom povedať vám všetkým, ktorých to zaujíma,“ vysvetľuje Zuzana Jóbová, marketingová manažérka KOCR Banskobystrický kraj Turizmus.

Jozef Gulai z OOCR Región Gron, ktorý má k hradnej téme pozitívny vzťah a sú mu blízke aj historické súvislosti, k ilustráciám Barbory Idesovej uviedol: „Pri prvom pohľade na ilustrácie je jasné, že autorom je niekto, kto má k stredovekým hradom blízko. Lebo keby autorka k tejto téme nemala blízko, nenakreslila by napríklad Meluzínu, s ktorou sa spája rod Luxemburských, a s ktorými sa zase spájajú dejinné súvislosti hradov popri Hrone.“ Ako Jozef Gulai dodal, predstavenie jednotlivých ilustrácií prebehne na facebookovom profile Pohronskej hradnej cesty v priebehu mesiaca august. „Som si istý, že toto bude priaznivcov Pohronskej hradnej cesty baviť a už dnes sa teším na ich reakcie“.

Nenechajte si ujsť viac noviniek zo Žiaru a okolia a sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Chcete mať vždy po ruke aj informácie zo Slovenska či zo sveta? Sledujte Facebook Dnes24.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie