Kedysi veľké plány, dnes známe strašidlo: Príbeh štiavnickej Plety

Skelet bývalej plety miestni nazývajú štiavnickým strašidlom. Vtedajší podnikový riaditeľ s úsmevom hovorí, že Pletu len tak ľahko nezbúrajú.

Ilustračný obrázok k článku Kedysi veľké plány, dnes známe strašidlo: Príbeh štiavnickej Plety
Zdroj: TASR

Štiavnické strašidlo. Aj tak nazývajú domáci skelet bývalej Plety v Banskej Štiavnici, ktorá nebola nikdy dokončená. Budova mala slúžiť ako nová výrobná hala s modernými strojmi, no už po niekoľkých rokoch sa jej výstavba zastavila a na svoje využitie čaká dodnes.

Po revolúcii prišiel zlom

,,Pleta ako podnik v tom čase vyrábal 6,5 milióna kusov pletených výrobkov a nemal poriadnu výrobnú halu. Roky sme sa o to snažili a nakoniec sa v roku 1988 aj konečne začala stavať," spomína na počiatky budovy v tom čase podnikový riaditeľ Plety Ján Kovár.

Výstavba podľa jeho slov dobre napredovala, zlom prišiel po revolúcii. V roku 1990 sa začali prvé problémy s odbytom, na ktoré nadviazali finančné problémy a tak sa stavba spomaľovala. V roku 1991 sa podľa jeho slov po výmene na riaditeľskej stoličke výstavba zastavila a odvtedy sa s ňou nič nedialo. ,,Bojovali sme o výrobnú halu roky a keď sa konečne vybavila, tak sa stala nepotrebnou," okomentoval históriu Kovár.

Budova, akú len tak nezbúrajú

Zaujímavosťou je, že už v počiatkoch jej výstavby sa hovorilo, že nebude pre podnik kapacitne postačovať. ,,Ešte v roku 1988 ma zavolal vedúci technicko-organizačného rozvoja, či by som neprišiel do kancelárie, že oni to už majú vypočítané. Tá budova určite nebude stačiť, že celá výroba sa do nej nezmestí, či sme to dobre uvážili," spomína s tým, že aj keď to dnes vyzerá úsmevne, v tom čase to bol veľký problém.

V stave, v akom ju pred takmer tridsiatimi rokmi opustili robotníci, sa nachádza aj dnes, no zdevastované prízemie naznačuje, že sa stala prístreškom pre tých, ktorí o strechu nad hlavou prišli.

Zarastená a oplotená tak čaká na svoje ďalšie využitie. Kovár s úsmevom hovorí, že budova je neuveriteľne pevná. ,,Keď ju budú chcieť rozobrať, tak ju nerozoberú. Kúpili sme v tom čase najkvalitnejší skelet, aký sa dal vtedy kúpiť," dodal Kovár.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR