Rôzne Správy

Kremnica a turisti? Najnovšie čísla hovoria o zmene

Po sezóne dáva historické mestečko dokopy čísla. Tie poskočili. Koľko návštevníkov a z akých krajín sa mestečkom premlelo?

Ilustračný obrázok k článku Kremnica a turisti? Najnovšie čísla hovoria o zmene
Zdroj: TASR

Kremnica a jej expozície prilákali počas tohtoročnej letnej sezóny viac návštevníkov ako vlani v rovnakom období. Viac ich zavítalo aj do kultúrneho a informačného centra (KIC). Počas letnej sezóny v trvaní od mája do septembra navštívilo KIC celkom 20 551 turistov, v minulom roku to bolo 19 222.

Školáci, dôchodcovia i turisti spoza hraníc

Kým v prvých mesiacoch sezóny bol zaznamenaný pokles, v prázdninových mesiacoch júl a august návštevnosť KIC stúpla takmer o 30 %. Riaditeľka KIC Zuzana Tileschová pripisuje tento nárast aj presťahovaniu centra do bezbariérových priestorov.

V mesiacoch máj a jún prichádzajú do mesta najmä organizované školské zájazdy i skupiny dôchodcov, ktorí využívajú aj sprievodcovské služby. Počas prázdninových mesiacov prevláda v meste najmä individuálna turistika. Navštevujú ho najmä rodiny s deťmi, či starými rodičmi, ktoré sem prichádzajú za poznávaním, turistikou a aktívnym oddychom.

Medzi návštevníkmi Kremnice dominujú Slováci, ktorí tvoria necelých 80 %. Zo zahraničných turistov sú najviac zastúpení Česi, Poliaci a Maďari. ,,Tento podiel domácich a zahraničných turistov sa mení počas víkendov v prospech vyššieho percenta zahraničných," skonštatovala Tileschová.

V expozíciách je najsilnejší august

Vyššiu návštevnosť zaznamenali počas tohtoročnej letnej sezóny aj v expozíciách. ,,V mincovni sa za sledované obdobie zvýšil počet návštevníkov z 12 383 na 14 354, čo je nárast takmer o 16 %. Na začiatku sezóny bolo v mincovni menej turistov, počet v lete zase výrazne stúpol," priblížila riaditeľka.

V expozíciách Múzea mincí a medailí sa počet turistov zvýšil z 35 138 na 43 541, čo je takmer 24,3 %. Najnavštevovanejším je mesiac august, najmenej september. Niektoré expozície ako napríklad Mestský hrad boli počas leta otvorené denne. Múzeum tiež organizuje množstvo podujatí, ktoré podľa Tileschovej priaznivo ovplyvňujú návštevnosť.

Pokles návštevnosti o štyri percentá zaznamenali v banskom múzeu. Naopak, nárast o dve percentá bol v období od mája do septembra v expozícii lyžovania. ,,Rovnako v Múzeu gýča podľa slov prevádzkovateľa a sprievodcu bol počet ľudí 1116, čo je oproti minulému roku nárast," dodala Tileschová.

Nenechajte si ujsť viac noviniek zo Žiaru a okolia a sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie