Barbara Dallosová Rôzne Šport Správy

Kremnická zima na retro FOTKÁCH: Začiatky Bielej stopy aj rakúsko-uhorskí skokani

Bežkovanie, sánkovačka či skokanský mostík priamo na námestí. Kremnica je so zimnými športami spätá a archívne zábery dokazujú, že aj vždy bola...

Ilustračný obrázok k článku Kremnická zima na retro FOTKÁCH: Začiatky Bielej stopy aj rakúsko-uhorskí skokani
8
Galéria

Mestečko zasadené v Kremnických vrchoch je pre zimné športy jednoducho stvorené. Kúsok nad mestom sú dve lyžiarske strediská, bežkárske dráhy sa kľukatia nielen Skalkou, ale aj ulicami mesta. Okrem toho sa Kremnica spája s podujatiami, ako sú legendárna Biela stopa a o niečo mladší Big Air v meste.

Biela stopa, preteky s medzinárodnou účasťou, začali písať svoju históriu ešte v sedemdesiatych rokoch. Biela stopa SNP sa konala 17.februára 1974 a usporiadali ju TJ Banská Bystrica a TJ Kremnica v priestore medzi Banskou Bystricou a Kremnickými horami. Na pretekoch vtedy štartovali lyžiari aj bývalí účastníci povstania. V modernej podobe preteky prežili dodnes a na Skalke im bude patriť už tento víkend (26. – 27.1.).

O niečo mladšou, no nemenej obľúbenou akciou, je Big Air v meste. Súčasťou zimnej ponuky v Kremnici je už viac než desaťročie, hoci tento rok organizátori ohlásili prestávku.

Počas freestyle snowboard a freeski show skáču lyžiari a snowboardisti z niekoľko metrov vysokého skokanského mostíka na Štefánikovom námestí. Big Air je oproti Bielej stope mladý projekt, samotná myšlienka lyžovania a skákania v meste ale v Kremnici nie je žiadnou novinkou.

Obe obľúbené kremnické disciplíny, bežkovanie i skoky, spojilo významné podujatie už pred viac než sto rokmi. 18. januára 1914 sa tu konali prvé celouhorské preteky v behu a skoku na lyžiach. Hoci na dnešnú modernú Bielu stopu či adrenalínový Big Air sa asi veľmi neponášali.

Pozrite si zábery z celouhorských pretekov v behu a skoku na lyžiach z roku 1914 aj niekoľko archívnych lahôdok zo začiatkov Bielej stopy v našej fotogalérii.

Sánkovačka medzi meštianskymi domami sa teší obľube dodnes. Pozrite si pôsobivé video spred pár rokov.

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie