Barbara Dallosová Správy

Kremnickí muzejníci o pokazenej sezóne: Môže za to aj obchádzka Kremnických Baní

Uzavretie frekventovanej cesty pri Kremnici sa podľa muzejníkov odrazilo aj na tohtoročnej turistickej sezóne. Múzeum v niektorých dňoch doslova zívalo prázdnotou.

Ilustračný obrázok k článku Kremnickí muzejníci o pokazenej sezóne: Môže za to aj obchádzka Kremnických Baní
Foto: Barbara Dallosová / Zdroj: Dnes24.sk

Uzavretie cesty pri Kremnických Baniach v lete tohto roka sa podpísalo pod zníženú návštevnosť Banského múzea štôlňa Andrej v Kremnici. Kým v auguste bolo dôvodom nízkej návštevnosti zlé dopravné značenie, v jesenných mesiacoch poklesla v múzeu najmä návštevnosť v rámci školských výletov. Podľa Dušana Rooba z múzea môže za to najmä obchádzka cez Krahule.

Takmer na nulu

,,Keď porovnám návštevnosť v rokoch 2015 a 2016, tak v januári až júli 2016 bola vyššia zhruba o 16 až 20 percent oproti tým istým mesiacom v roku 2015. Konkrétne júl prekvapil, v tomto mesiaci stúpla návštevnosť o 20 percent," priblížil Roob. Návštevníci podľa jeho slov otvorene hovorili, že toto leto vsadili na domáce dovolenky.

O to väčšie však bolo podľa Rooba prekvapenie začiatkom augusta po uzavretí cesty pri Kremnických Baniach, keď návštevnosť múzea spadla takmer na nulu. ,,Bolo to pre zlé dopravné značenie. Na ceste bola zábrana so zákazom vjazdu, za zábranou stálo policajné auto, takže každý sa tomu miestu radšej vyhol," poznamenal Roob.

Ľudia blúdili

Ako ďalej uviedol, ľudia blúdili po vyznačenej obchádzke. ,,Mnoho návštevníkov nám volalo, keď už prešli Krahule, Kremnické bane, pomaly už z Turčeka. Niektorým sa už nechcelo vracať späť, tí čo sa vrátili, nestíhali časy vstupov," dodal s tým, že v druhej polovici augusta sa situácia mierne zlepšila, ale aj tak bola návštevnosť oproti augustu 2015 nižšia zhruba o osem až desať percent.

V septembri a októbri zaznamenali v múzeu hlavne pokles návštevnosti v rámci školských výletov. Podľa Rooba môže za to obchádzka cez Krahule. ,,Určite autobusové zájazdy zo smeru od Martina sa nám vyhýbajú. Nečudo, prejsť tú obchádzku cez Krahule je pre autobus dosť náročné. Stojíte dvakrát na semafore na červenej, takže pol hodinka státia, navyše pomalá jazda v kolóne," skonštatoval.

Podľa Rooba sa budú snažiť otváracie hodiny v múzeu udržať aj v najbližších mesiacoch. Ovplyvniť by to nemalo ani to, že cestári nedávno začali s prípravou na opravu poškodeného úseku, ktorá by sa mala robiť za úplnej uzávery.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie