Správy

Mesto podporuje zachovanie civilných letov zo Sliača: Žiarčania si na blízke letisko zvykli

Podľa primátora Petra Antala by bola škoda, keby Žiarčania museli na letnú dovolenku odlietať zo vzdialených miest, ako sú Bratislava či Košice.

Ilustračný obrázok k článku Mesto podporuje zachovanie civilných letov zo Sliača: Žiarčania si na blízke letisko zvykli
Foto: Barbara Dallosová / Zdroj: Dnes24.sk

Vedenie mesta Žiar nad Hronom je presvedčené, že civilná doprava by mala byť na Letisku Sliač zachovaná aj po jeho rekonštrukcii. Mestskí poslanci na štvrtkovom rokovaní mestského zastupiteľstva odsúhlasili podporné stanovisko mesta v tejto veci.

Žiarčania si na lety zo Sliača zvykli

Mesto sa vo svojom stanovisku stotožňuje s vyhlásením kraja, podľa ktorého je civilná letecká doprava z Letiska Sliač dlhé roky dôležitou súčasťou ekonomického rozvoja celého banskobystrického regiónu vrátane cestovného ruchu kraja. Preto by mala byť zachovaná aj po rekonštrukcii, čo by sa malo premietnuť už do pripravovanej logistiky celého projektu rekonštrukcie a nečakať až na samotné dokončenie stavby.

„Myslím, že to je infraštruktúra, na ktorú si obyvatelia aj nášho mesta zvykli,“ poznamenal v tejto súvislosti žiarsky primátor Peter Antal s tým, že aj pre krátku vzdialenosť letiska od Žiaru nad Hronom ho využívajú obyvatelia najmä počas letných dovoleniek. „Bola by škoda, keby sme museli preto cestovať do Bratislavy alebo do Košíc, ktoré sú štandardnými letiskami,“ dodal.

Strategický význam

Podľa žiarskeho viceprimátora a zároveň poslanca Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ladislava Kukolíka má letisko pre región strategický význam nielen z hľadiska cestovného ruchu, ale aj obchodu a investícií. „Preto aj vítam iniciatívu samospráv miest a obcí v našom kraji, ktoré takýmto spôsobom ako my dnes deklarujú podporu na to, aby sa civilná časť letiska zachovala,“ podotkol na rokovaní.

Mesto sa zároveň vo svojom stanovisku pridalo k žiadosti BBSK, aby ministerstvá dopravy a obrany i samotná vláda SR zakomponovali civilnú leteckú dopravu už do projektu rekonštrukcie Letiska Sliač v súvislosti s modernizáciou leteckej základne.

Nenechajte si ujsť viac noviniek zo Žiaru a okolia a sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Chcete mať vždy po ruke aj informácie zo Slovenska či zo sveta? Sledujte Facebook Dnes24.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie