Barbara Dallosová Kultúra

Nad Kremnicou sa vznesú lampióny: Mesto čakajú veľkolepé oslavy výročia

Banícke mestečko chystá oslavy pri príležitosti 668. výročia udelenia mestských práv. Čaká nás bohatý program.

Ilustračný obrázok k článku Nad Kremnicou sa vznesú lampióny: Mesto čakajú veľkolepé oslavy výročia
Zdroj: TASR

Pri príležitosti 688. výročia založenia mesta Kremnica pripravuje miestna samospráva na štvrtok 17. novembra oslavy. Mestské slávnosti, ktoré organizuje mesto Kremnica a Kultúrne informačné centrum, sa ponesú v historickom duchu. Kremnicu dokonca navštívi kráľ Karol Róbert z Anjou, ktorý richtárovi opäť udelí mestské privilégiá.

Prvé veľké oslavy

Mesto Kremnica bolo založené 17. novembra 1328, kedy uhorský kráľ Karol Róbert z Anjou udelil osade Cremnychbana mestské privilégiá a zároveň banské práva a právo prevádzkovať mincovňu. Tak vzniklo slávne stredoveké slobodné banícke mesto Kremnica.

Oslavy založenia mesta sa uskutočnia v takejto forme po prvý raz. ,,Veríme, že sa z podujatia stane tradícia a že si výročie mesta budeme pripomínať každý rok, aj keď možno nie vždy rovnakým spôsobom," uviedla Veronika Chrienová z mestského úradu.

Riaditeľka Kultúrneho a informačného centra v Kremnici Zuzana Tileschová dodala, že oslavy založenia mesta majú okrem zábavy prispieť k budovaniu pozitívneho vzťahu k mestu zo strany obyvateľov a návštevníkov.

Sprievod s richtárom aj komorským grófom

Program mestských slávností sa začne ekumenickou omšou za mesto v miestnom evanjelickom kostole. Historický sprievod povedie o 15.00 h z priestorov barbakanu, kde ešte predtým zaznie kremnická dychovka a tiež príhovory predstaviteľov mesta a Kremnického baníckeho spolku. Historický sprievod na čele s richtárom, komorským grófom či prísažnými poputuje do priestorov Mestského hradu, kde sa uskutoční odovzdávanie privilegiálnej listiny richtárovi.

Oficiálny program na Mestskom hrade zavŕši o 17.00 h lampiónový sprievod. ,,Sme zvedaví, koľko detí či dospelých si prinesie lampióny a zapojí sa tak do sprievodu, ktorý je obnovením starej kremnickej tradície," dodala Chrienová.

Neoficiálny program bude pokračovať v mestskom kultúrnom stredisku, kde sa o 17.30 h uskutoční kremnická premiéra predstavenia Koza a kladivo v podaní Kremnického divadla v podzemí.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie