Najčastejšie chyby pri objdenávaní a pití kávy: Pozrite, čo vedia už aj mladé študentky!

V našich zemepisných šírkach máme o pravej, dobrej káve zažitých množstvo nezmyslov a nesprávnych pomenovaní. Viete, čo dostanete v šálke, keď si v kaviarni objednáte presso? Je picollo správne pomenovanie? Pozrite si obrazom, čo známy barista naučil študentov v žiarskej hotelovke.

Martin Károly
Ilustračný obrázok k článku Najčastejšie chyby pri objdenávaní a pití kávy: Pozrite, čo vedia už aj mladé študentky!
Foto: Martin Károly / Zdroj: Dnes24.sk

Žiarska stredná odborná škola obchodu a služieb zorganizovala pre svojich druhákov intenzívny trojdňový kurz baristu. Čo sa naučili? „Najviac ma prekvapilo, aký odpad sa náchádza v niektoých kávach, a čo ľudia pijú,“ hovorí Nina Luptáková, účastníčka kurzu. A určite si už podľša jej slov nebude objednávať v kaviarni tzv. veľké presso, piccolo alebo presíčko. (Pozrite si anketu medzi študentami)

Nie piccolo, ale espresso!

Podľa známeho baristu, Stanislava Cibuľu, okrem iného aj majstra Slovesnkej republiky v príprave kávy, mám stále zažité mýlne predstavy a pomenovania kávy. „Názvy ako presso, presíčko, piccolo sú nesprávne a nevieme identifikovať, čo zákazník vlastne chce,“ konkretizuje špecialista na kávu. Ak by ste si podľa neho v okolitých krajinách pýtali napríklad piccolo, môžete dostať napríklad aj malé pivo, alebo kalíštek vína. (pozrite si celý rozhovor so Stanislavom Cibuľom vo videách)

Viac neznamená lepšie: Čo pijeme vo veľkom presse?

Podľa Cibuľu, je naše obľúbené „veľké presso“ dokonca nezdravé. „Po 30-tich sekundách sa do kávy dostávajú škodlivé látky a nemá to nič už spoločné s kávou,“ rozpráva ďalej. Dostávajú sa tam rôzne triesloviny a nezdravé látky, ktoré môžu organiznus zaťažovať. Spravili sme si aj názornú uzkážku, kde počas prípravy jedného veľkého pressa, v druhej triske kávovaru vymieňal Cibuľa malé šálky. (Pozrite si vo videu. čo tam ostalo)

Študenti na záver kurzu dostali certifikáty baristov a pripravujú sa na súťaže. Svoju zručnosť dokázali aj pri príprave ďalších kávových nápojov. „Som rád, že sa naši študenti opäť zdokonalili,“ hovorí na záver riaditeľ žiarskej hotelovky, Miroslav Krajčov.

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame