Martin Károly Futbal

Najmladšie futbalové talenty: V turnaji sa dostali do finále!

Prípravka FK Pohronie U8 zúčastnila kvalitne obsadeného turnaja v Brezovej pod Bradlom. Žiarski chlapci pokorili svoju skupinu, naložili aj favorizovaným LP DOMINO Bratislava. Vo finále sa stretli s MŠK Žilina.

Ilustračný obrázok k článku Najmladšie futbalové talenty: V turnaji sa dostali do finále!

OSTERN CUP 2013 sa hral 21. apríla v Brezovej pod Bradlom. Zúčastnilo sa ho 10 mužstiev.

Prvý zápas remíza

Žiarčania odohrali prvý zápas proti Senici, ktorá za posledné roky patrí medzi TOP tímy na Slovensku nielen v mužskej, ale aj v mládežníckych kategóriách.

"Po úvodnom hvizde rozhodcu, keď boli naši chlapci ešte unavení z namáhavej dvojhodinovej cesty, sme sa dostali pod mierny tlak favorizovanej Senice. Následkom toho bol úvodný gól v našej sieti, komentuje zápal malých borcov ich tréner, Dušan Hrčka.

Tento moment ako keby „nakopol“ Žiarčanov k väčšej bojovnosti, čo vyústilo nielen vo vyrovnávajúci, ale o pár minút aj vedúci gól FK Pohronie. "Umnou hrou sme potom držali súpera „na dištanc“ od našej brány, až prišla minútu pred koncom zápasu malá nepozornosť v našej obrane, ktorú Seničania využili vo vyrovnávajúci gól, pokračuje tréner.

Do konca stretnutia bolo už málo času na strelenie gólu. Prvý zápas so Senicou skončil zmierlivou remízou 2 : 2.

Ukázali, že vedia

Do druhého zápasu s Dubnicou nad Váhom, tradičnou slovenskou liahňou futbalových talentov, chlapci nastúpili povzbudení dobrou hrou z úvodného duelu.

V siedmej minúte sme vsietili úvodný gól stretnutia, na ktorý Dubničania nevedeli dlho odpovedať. Hra sa v týchto fázach prelievala z jednej strany na druhú, až prišiel vyrovnávajúci gól 4 minúty pred koncom. Tu sa prvýkrát ukázala sila tímového ducha, keď chlapci dokázali nesmiernou bojovnosťou a zápalom v posledných sekundách strhnúť víťazstvo na našu stranu. Vyhrali sme 2 : 1.

V treťom zápase nás čakala Dunajská Lužná, ktorej mužská kategória pôsobí v III. Lige západ,“ komentuje ďalej turnaj Dušan Hrčka.

Tento súper bol z kategórie ľahších, čoho dôsledkom bol festival nepremenených šancí. Pre nás to bola dobrá príprava pred posledným zápasom v skupine, v ktorom nás čakalo dosiaľ bez straty bodu suverénne hrajúce bratislavské mužstvo. Nakoniec pod neustálym tlakom, keď súper ani raz nedokázal ohroziť žiarsku bránu sa ujali tri strely. Výhra 3 : 0.

Favorizovaná Bratislava dostala na frak!

Posledný zápas v skupine, v ktorom sa stretli dve neporazené mužstvá FK Pohronie a LP DOMINO Bratislava, jasne dával tromfy do rúk chlapcom z hlavného mesta. Bratislavčanom stačilo s nami remizovať, nakoľko všetky predchádzajúce zápasy povyhrávali rozdielom troch, štyroch a dokonca aj ôsmych gólov. Pri tom inkasovali do vtedy len jediný gól, čo ich pasovalo za jasného favorita nielen nášho zápasu, ale aj celého turnaja. Nám matematika jasne velila vyhrať tento zápas, inak by sme ostali pred bránami finále celého podujatia.

Hneď od začiatku zápasu sa naši nabudení chlapci doslova vrhli na súpera. Najprv sa náš najlepší hráč, neskoršie vyhlásený aj ako najlepší strelec turnaja Matúš Jančok doslova „preštrikoval“ obranou súpera a strelil krásny úvodný gól zápasu,“ opisuje pekný zápas tréner.

Ešte diváci nestihli ani vychladnúť od radosti z prvého gólu, a už sa v sieti „ocitol“ druhý gól od toho istého hráča. Keď sme pridali v šiestej minúte tretí gól do súperovej siete, začali sme v kútiku duše veriť vo vysnívané finále.

Bratislavčania sa však bez boja vzdať nechceli, zmenili taktiku a postupom času sa hra vyrovnala. Naši chlapci trošku poľavili, čoho dôsledkom bolo niekoľko šancí súpera. Vtedy sa začala prejavovať kvalita nášho brankára Radka Škultétyho, ktorý niekoľkými vynikajúcimi zákrokmi podržal naše mužstvo.

V tejto fáze zápasu sme hrali hlavne na protiútoky, z ktorých sme ešte dva premenili v gólovú radosť. Po tomto zápase, ktorý sme vyhrali 5 : 0 zostali šokovaní nielen Bratislavčania, ale aj funkcionári a diváci ostatných zúčastnených.

Ťažký finálový zápas

Po asi dvojhodinovej prestávke Žiarčania nastúpili na finále turnaja OSTERN CUP 2013 proti MŠK Žilina. O kvalite chlapcov zo Žilinskej akadémie nepochyboval nikto z prítomných, od začiatku boli pasovaní za TOP favorita celého turnaja. Chlapci čo nastúpili vo finále proti nám odohrali niekoľko turnajov v Čechách, Poľsku ako aj v Taliansku, kde si zmerali sily s takými mužstvami ako Inter Miláno, AC Miláno, Juventus Turín a pod.

Napriek všetkému sme nastúpili popasovať sa o dobrý výsledok a ešte viac zviditeľniť prácu s mládežou v Žiarskej kotline. Po opatrnom úvode sme mali my prvú veľkú šancu v zápase, no nepremenili sme ju. Ako staré príslovie hovorí : „Nedáš-dostaneš“ , sa do bodky naplnilo.

Z protiútoku sme inkasovali hneď gól. To nás trochu zmiatlo, preto sa súper usadil na našej polovici ihriska a postupne pridal ešte dva góly. My sme väčšinou hrozili z protiútokov, ktoré sme však nevedeli pretaviť do nejakého gólu. „Na koniec sme prehrali vo finále 3 : 0, ale za predvedený výkon sa vôbec nemusíme hanbiť,“ uzatvára tréner, Dušan Hrčka. Sumár zápasov :