Barbara Dallosová Správy

Najväčší štiavnický tajch je zrekonštruovaný: Voda v ňom však nemusí byť ešte pár rokov! FOTO

Veľká Richňava patrila medzi vodné plochy, v ktorých sme sa počas tohto leta kúpať nemohli. Rekonštrukcia najväčšieho štiavnického tajchu prebiehala rok a stála státisíce eur. Na slávnostné odovzdanie prišiel i minister Žiga.

Ilustračný obrázok k článku Najväčší štiavnický tajch je zrekonštruovaný: Voda v ňom však nemusí byť ešte pár rokov! FOTO
Zdroj: TASR

Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) odovzdal do užívania ďalší zrekonštruovaný tajch, a to Veľkú Richňavu. Rekonštrukcia tajchu, ktorý je zo všetkých banskoštiavnických tajchov najväčší, trvala približne rok a bola financovaná aj zo zdrojov Európskej únie.

Rekonštrukcia za státisíce

Ako na slávnostnom odovzdaní (11.9.) priblížil minister životného prostredia Peter Žiga, rekonštrukcia tajchu stála 475 000 eur, pričom viac ako 80 percent z týchto peňazí bolo zaplatených z Kohézneho fondu Európskej únie, 15 percent zo štátneho rozpočtu a 5 percent z vlastných zdrojov SVP.

,,Pri tejto rekonštrukcii a revitalizácii tajchu sa skĺbili tri veci dokopy: urobili sme protipovodňové opatrenia, revitalizovali sme tajch ako technickú pamiatku a zároveň sme vytvorili miesto, kde v budúcnosti, keď natečie voda, sa budú môcť miestni, ale i návštevníci rekreačne vyžiť," podotkol.

Nové prístupy pre vozičkárov

Keďže tajch je kultúrnou pamiatkou a zároveň tak, ako aj ostatné banskoštiavnické tajchy, je súčasťou svetového dedičstva Unesco, vodohospodári pri jeho revitalizácii úzko spolupracovali aj s pamiatkarmi. Dôležité a časovo náročné bolo vybudovanie kamenného opevnenia obvodového svahu hlavnej i bočnej hrádze. Rozšíril sa tiež bezpečnostný priepad, koruna hrádze bola zatrávnená a asfaltová cesta vedúca proti tajchu dostala nový asfaltový koberec. Vybudované boli aj osobitné terasy a prístup pre vozičkárov.

Plniť vodou sa môže i tri roky

Vodohospodári predpokladajú, že tajch sa naplní v priebehu jedného až troch rokov, čo bude závisieť najmä od poveternostných podmienok.

Prívodné jarky jazera sú totiž podľa generálneho riaditeľa SVP Mariána Supeka v zlom stave. ,,Bol to celý komplex, po vrstevniciach sa sťahovala voda do týchto tajchov, pretože toto je vodohospodársky deficitná oblasť," vysvetlil. Jarky sa nachádzajú v lesoch, mestských lesoch i na súkromných parcelách, a preto do ich obnovy nemôže SVP investovať.

Starosta čaká vyššiu návštevnosť

Rekonštrukciu tajchu víta aj starosta Štiavnických Baní Stanislav Neuschl, podľa ktorého vynovené okolie jazera prispeje aj k vyššej návštevnosti. Zároveň však zdôraznil, že je potrebné myslieť na čistenie banských jarkov. ,,Bude potrebné urobiť rekonštrukciu banských jarkov, vďaka ktorým sa tieto vodné nádrže napĺňajú," dodal v tejto súvislosti. Keďže sú však v rukách viacerých vlastníkov, bude ich podľa jeho slov najprv potrebné zjednotiť, aby sa mohli na ich rekonštrukciu žiadať prostriedky z európskych zdrojov.

Veľkú Richňavu vybudovali v rokoch 1738 – 1740 podľa projektu Samuela Mikovíniho. Voda z tajchu sa dlhé desaťročia využívala v úpravniach rúd, ale aj na pohon čerpacích strojov, ktoré slúžili na čerpanie nežiaducej vody z hlbín banskoštiavnických rudných baní. Po priemyselnej revolúcii a technologických zmenách v baníctve však aj tieto vodné nádrže postupne strácali svoj pôvodný význam, no ich voda stále nachádzala uplatnenie v úpravníctve rúd. V súčasnosti Veľká Richňava slúži na rekreačné účely, plní tiež protipovodňovú funkciu.

Odobriť rekonštrukciu tajchu prišiel i minister Peter Žiga
3
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM