Ilustračný obrázok k článku Naozaj prekvapujúci nápad: Včely v meste idú sťahovať na strechy budov!
Zdroj: Dnes24.sk

Naozaj prekvapujúci nápad: Včely v meste idú sťahovať na strechy budov!

Sťahovanie včiel na mestské strechy. Možno neveriacky krútite hlavou, ale tento trend je na celom svete a výnimkou nebude ani Zvolen!

Stanislav Černák Rôzne
Stanislav Černák Rôzne

Naozaj prekvapujúci nápad: Včely v meste idú sťahovať na strechy budov!

Sťahovanie včiel na mestské strechy. Možno neveriacky krútite hlavou, ale tento trend je na celom svete a výnimkou nebude ani Zvolen!

Ilustračný obrázok k článku Naozaj prekvapujúci nápad: Včely v meste idú sťahovať na strechy budov!
Zdroj: Dnes24.sk

Centrum enviromentálnej a etickej výchovy Živica pracuje na novom projekte Nevyšliapanou cestou, ktorého obsahom sú tri aktivity. Mestské včely, komunitné záhrady a doplnková mena. Že neviete o čom je reč? Hneď to napravíme.

Dnes si bližšie predstavíme prvú aktivitu tohto projektu Mestské včely. Partnerom tohto projektu je Švajčiarska organizácia AgriCulture Netz Basel, ktorá má bohaté skúsenosťami s týmito aktivitami a projektami. Projekt je financovaný z programu Švajčiarsko-slovenskej spolupráce, ktorý manažuje nadácia Ekopolis.

Hlavným dôvodom je opeľovanie

Celý projekt Nevyšliapanou cestou momentálne funguje vo Zvolene a Bratislave. Hlavným cieľom aktivity Mestské včely je umiestniť včely na jednu alebo viaceré strechy budov. „Mestské včely sú trendom, nie je to žiadna novinka. Na Západe to funguje už roky. Hlavným dôvodom ich umiestňovania na strechy je opeľovanie,“ prezradila pre Zvolen 24 koordinátorka zvolenskej časti projektu Zuzana Špániková.

Ako nám ďalej prezradila, včely sú hlavným opeľovačom rastlín. Je to takmer 80 percent našej potravinovej produkcie. My sme priamo závislí od ich opeľovania. Takže prvotným účelom je opeľovanie. Bez včiel by v Európe behom krátkej doby vyhynulo pravdepodobne až 20 tisíc rastlinných druhov .Došlo by k poklesu biodiverzity a k narušeniu ekosystému aj potravinového reťazca. Bola by teda tiež vážne ohrozená existencia človeka. Jednoduchšie povedané, bez včiel by malo asi 20 tisíc druhov rastlín problém sa rozmnožiť a teda prežiť. Včely sú v prvej línii potravinového reťazca a udržujú pri živote tiež divoké vtáky a zvieratá, ktoré sa živia semenami a plodmi rastlín.

Hrozí nám nebezpečenstvo od včiel?

„Ľuďom nebezpečenstvo nehrozí, žiadne zlé skúsenosti so včelami nie sú. Včela si hľadá zdroje, aby brala peľ. Včela vo všeobecnosti nie je agresívny hmyz. Rojace včely neútočia a nebodajú,“ vysvetlila Špániková.

Samozrejme, že starostlivosť o včely na strechách bude pod dohľadom odborníka. „Spolupracujeme priamo s riaditeľom Strednej odbornej školy pod Bánošom v Banskej Bystrici, Pavlom Fiľom. Včely budú po celý čas pod odborným dohľadom,“ doplnila.

Viacerí už chcú projektu pomôcť

Cieľom projektu je udržať včely na mestských strechách aj po oficiálnom ukončení projektu. „Pre tých, ktorí budú ochotní mať na streche „naše včely“, by to mala byť samozrejme aj istá prestíž a zviditeľnenie. Viaceré oslovené inštitúcie majú zo včiel obavy, dúfame, že reálny príklad bude poukazovať na bezpečnosť a užitočnosť včiel v meste,“ objasnila koordinátorka projektu a pokračovala, „Avšak v Bratislave sa nám už ozýva veľa ľudí, ktorí majú záujem zapojiť sa alebo nejako pomôcť. Našťastie sa záujem už pomaly prebúdza aj vo Zvolene.“

Podľa slov Špánikovej momentálne rokujú s s Národným lesníckym centrom o umiestnení včiel na ich streche. „Oslovujeme však ešte aj viaceré miesta,“ dodala.

Paradoxne je pre včely mesto viac vyhovujúce

A prečo sťahovanie včiel práve do miest? V súčasnosti práve mestské prostredie vyhovuje včelám viac ako to, ktoré je za jeho hranicou. „Mesto má oveľa širšiu ponuku kvetov a kvitnúcich rastlín ako vidiecka krajina s monokultúrami. Ľudia tu pestujú kvety v parkoch, vo dvoroch, na balkónoch, je tu mnoho druhov okrasných stromov a kríkov. Takže pastva je vďaka tomu pestrá aj dostatočne dlhá. Znečistenie o vzdušia znášajú včely lepšie ako pesticídy a významnou výhodou mesta je tiež menšia veternosť a vyššie teploty. Úle mestských včiel sa dajú umiestniť na strechy, balkóny, na dvory, či do záhrad alebo parkov. V súčasnosti ich už takto nájdeme po celom svete,“ priblížila Zuzana Špániková.

Mimochodom, vraj je vďaka tejto pestrosti aj kvalitnejší med. „Med z mesta je chuťovo iný, nájdu sa tu dokonca také druhy ako mätový či gaštanový. Podľa odborníkov sa netreba obávať, že by v mede boli mestské škodliviny. Včela si do svojich zásob nič zlé nezaviečkuje. Ako príklad uvediem, že vo Francúzsku v súťaži o najlepší med vyhral včelár z Paríža, čiže najlepší bol med od mestskej včely,“ zakončila koordinátorka projektu.

Foto: archív EEaEV Živica

Sťahovanie včiel na mestské strechy
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie