Nepriaznivé počasie sezónu v lyžiarskych strediskách BBSK nezastavilo

Krahule/Hriňová/Šachtičky/Tále 13. januára (TASR) – Sezóna v lyžiarskych strediskách Banskobystrického kraja pokračuje aj napriek daždivému počasiu, ktoré zasiahlo stredné Slovensko minulý víkend (9.-10.1.).

Martin Károly

V niektorých zimných športoviskách boli vleky v prevádzke, v iných sa opäť rozbehli začiatkom tohto týždňa. Väčšina stredísk plánuje sezónu potiahnuť do marca.
„Posledný víkend, podobne ako cez Vianoce, sme neťahali, keďže pršalo. No od pondelka (11.1.) sa lyžuje,“ konštatoval pre TASR majiteľ strediska na Krahuliach v okrese Žiar nad Hronom Vlado Urblík. Ďalšia prevádzka strediska záleží len od počasia. „Stačí, keď bude zima, my to už zasnežíme. Síce je to drahšie, ale čo už, keď perinbaba nepustí,“ dodal Urblík. Navyše, umelé zasnežovanie im komplikuje už piaty deň hmla.
Stredisko má v súčasnosti 35-centimetrovú vrstvu snehu, pri 900– metrovej zjazdovke premáva štvorsedačková lanovka i detský vlek. „Návštevnosť je oproti vlaňajšku horšia, tržby dosahujú v porovnaní s minulým rokom 40 percent,“ povedal Urblík.
V lyžiarskom centre Košútka, ktoré leží v Hriňovej v okrese Detva, svah umelo zasnežovali do 19. decembra minulého roku, takže sú na tom podľa konateľa strediska Petra Suju veľmi dobre. „Na prírodný sneh sa v našej nadmorskej výške nedá spoľahnúť,“ zdôraznil. Za dva dni sa vrstva snehu napriek nepriaznivému počasiu neporuší. „To by museli byť 10 dní vysoké teploty.“
Upršanú sobotu tu využili na údržbu vleku, v nedeľu ho už spustili, hoci zalyžovať si prišlo pár ľudí. Od pondelka majú na 960-metrovej zjazdovke 35 centimetrov snehu. Sezónu by chceli utiahnuť do polovice marca.
„Pre dospelých funguje len jeden vlek pri zjazdovke, ktorá má 700 metrov. Pre nedostatok snehu nie je spustený hlavný vlek pri 1600-metrovej zjazdovke, no do víkendu by sme to chceli spojazdniť, delá máme pripravené,“ informoval Erik Rýs, technický riaditeľ strediska Šachtičky, a.s., pri Banskej Bystrici. Dodal, že na sprevádzkovanom svahu majú teraz 40 centimetrov technického snehu.
Pre deti premávajú na Šachtičkách tri vleky. Keby bola zima poriadna, lyžiari by sa mohli v stredisku premávať na 10 kilometroch svahu.
„Zatiaľ tu máme málo ľudí, prevádzkovať chceme, pokiaľ sa bude dať, aspoň do konca marca,“ dodal Rýs.
Stredisko na Táloch v okrese Brezno nemalo zastavené vleky ani počas spomínaného víkendu. „Normálne fungujeme, sneh nezišiel, máme 50 centimetrov technického snehu,“ konštatovala marketingová riaditeľka strediska Mária Roháčová.
Milovníci zimného športu môžu využiť plochu dva a pol kilometra zjazdoviek, vyviezť sa môžu na šiestich vlekoch.
Aby tu mali technického snehu aj do zásoby, podľa Roháčovej čakajú na ochladenie a opätovné zasneženie strediska. Sezónu plánujú ukončiť podľa počasia, „chceli by sme vydržať do 15. marca,“ dodala Roháčová.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.