Rôzne Správy

Netypická základka pri Štiavnici opäť v centre pozornosti: Toto sa chystá

Základná škola v Štiavnických Baniach je prvou školou na svete, kde sa vyučuje ako povinný predmet sokoliarstvo. To ale nie je jej jediná zvláštnosť.

Ilustračný obrázok k článku Netypická základka pri Štiavnici opäť v centre pozornosti: Toto sa chystá
Zdroj: TASR

Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) nadviazal spoluprácu so Základnou školou (ZŠ) s materskou školou (MŠ) Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach, ktorá je známa výučbou sokoliarstva. ŠPÚ zverejní na svojom webovom portáli osnovy voliteľného predmetu sokoliarstvo, ktorý budú môcť zástupcovia školy predstaviť ako príklad dobrej praxe aj na seminári s enviro tematikou, ktorý ŠPÚ zorganizuje v tomto kalendárnom roku.

Školu príde podporiť šéf ŠPÚ

Riaditeľ ŠPÚ Ľudovít Hajduk zároveň prisľúbil záštitu nad tohtoročnou medzinárodnou konferenciou k 300. výročiu narodenia Maximiliána Hella, ktorú škola organizuje a tiež záštitu nad medzinárodnou sokoliarskou súťažou, ktorej vyhodnotenie sa uskutoční koncom januára tohto roka.

,,Táto škola je skutočne jedinečná svojím zameraním, ktoré deti nielen výrazne motivuje, ale zároveň ich učí, aké je dôležité vážiť si prírodu, ako pomôcť predchádzať negatívnym klimatickým zmenám. Zážitkovým spôsobom takto vedie deti k zodpovednosti, vzájomnému rešpektu, pokore, tolerancii a trpezlivosti. Považujem za svoju povinnosť takýto typ školy podporiť aj osobne, v zastúpení takej vzdelávacej inštitúcie, ako je ŠPÚ,“ uviedol Hajduk na pracovnom rokovaní s riaditeľom školy Pavlom Michalom.

Tu školský rok prázdninami nekončí

ZŠ s MŠ Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach je prvou školou na svete, kde sa vyučuje ako povinný predmet sokoliarstvo. Škola i škôlka sa zameriava aj na vzdelávanie žiakov v témach klimatických zmien a reálneho vnímania prírodného prostredia. Vzdelávanie žiakov sa orientuje primárne na lesnícke vzdelanie, ktoré je úzko prepojené s ochranou prírody.

Pre žiakov tejto školy sa tak školský rok prázdninami nekončí. Deti predprimárneho vzdelávania majú možnosť pozorovať výcvik dravcov, starať sa o ne i o kone, ktoré škola vlastní. Starší žiaci sa už môžu zapojiť aj do samotného výcviku dravcov. Škola, ktorá ich vlastní spolu 60, v rámci viacerých projektov dlhodobo realizuje napríklad programy na záchranu kriticky ohrozeného dravca sokola rároha, orliaka bielohlavého a bielokrídleho, realizuje odchov orla stepného, výra skalného a ďalších dravcov.

Nenechajte si ujsť viac noviniek zo Žiaru a okolia a sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Najčítanejšie