Martin Károly Rôzne

Nie sú parohy ako parohy

Jelenie parožie je môže byť zberateľským ale i obchodným artiklom. V poľovníckom revíri Ihráč, ktorý patrí do odštepného závodu Žarnovica, Lesy SR, š.p., sa v sobotu, 7. mája uskutočnila po prvý krát prezentácia jeleních zhodov. Poznatky z tejto udal

Slnkom zaliata lúka v jednej z ihráčskych dolín je rozdelená podľa jednotlivých dolín , ale aj podľa rokov. Vedľa seba je naukladaných niekoľko desiatok párov jeleních paroží. Členovia a hostia analyzujú a spájajú jednotlivé nálezy podľa tvaru a času nálezu. Poznatky z tejto prezentácie sú v kruhoch poľovníkov a lesných hospodárov veľmi cenné.

Na základe tohto vieme povedať, že predošlé hospodárenie v tomto revíri pravdepodobne vykazovalo znaky chýb, ďalej viem podľa zhodov určiť, že zhruba okolo roku 2007 došlo k náprave,“ odčitáva podľa podľa počtu kusov ale i kvality jednotlivých paroží, Ing. Ján Škoda, pracovník lesov Slovenskej republiky na Lesnej správe Ihráč, ktorý zároveň organizoval túto ojedinelú prehliadku trofejí. Lúka je spolovice, práve do roku 2007 zaplnená len striedmo. Parohy po rokoch pribúdajú, naviac ich bolo nájdených v tomto roku. Postupne sa objavujú aj kvalitnejšie kusy. Odborníci vedia na základe vzhľadu posúdiť vek a zadatnosť jeleňa, ako aj genetický fond daného revíru. Vedia ale aj predpokladať, či sa zo 6-toráka stane 8-torák alebo tzv. „vidlák“. Najvzácnejšie nálezy sú vyhlásené ako chovné kusy. Poľovníci na ne nemôžu poľovať, sú chránené ako relikvie.

Zúčastnení si s obrovským záujmom porovnávajú jednotlivé parožia, mnohí z nich poznajú každého jeleňa v tomto, 350 hektárovom revíri. Zber parožia je pre nich vášňou. „Pre mňa sú významné všetky nálezy. Každý paroh sa mi spája s nejakým konkrétnym zážitkom,“ odhaľuje svoju záľubu Juraj Fronk, milovník prírody.

Každý, kto by si chcel z lesa priniesť domov takúto vzácnu trofej musí mať špeciálne povolenie. Novinkou v poľovníckom zákone je fakt, že aj zber parožia sa posudzuje ako pytliactvo. „Každý, kto bez povolenia zbiera jelenie parožie, kdekoľvek na Slovensku, porušue zákon a hrozí mu odňatie slobody až na dva roky,“ dodáva Ján Škoda, poľovný hospodár ihráčskeho revíru. Tento artikel je pre mnohých pytliakov veľmi lákavý. Veď jeden pár jeleních zhodov zo 16-toráka sa dá napríklad predať aj za 300 Eur.

Sobotňajšie dopoludnie sa končilo samozrejme gulášom z diviaka. Členovia historicky prvej prezentácie jeleních zhodov v ihráčskom poľovnom revíri si predsavzali, že sa pri rovnakej príležitosti stretnú opäť o rok, aby s obdivom mohli sledovať ako sa stádo jelenej zveri v tomto revíri zušľachťuje.

/mak/

Nie sú parohy ako parohy
1
Galéria
parohy
48
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie