Nová inštitúcia v žiarskom kaštieli: Mesto si dalo vypracovať štúdiu prestavby

Kaštieľ je už v rukách žiarskej radnice a tá začína realizovať svoje plány. Štúdia má riešiť prestavbu priestorov školy v prístavbe kaštieľa.

Ilustračný obrázok k článku Nová inštitúcia v žiarskom kaštieli: Mesto si dalo vypracovať štúdiu prestavby
Foto: Barbara Dallosová / Zdroj: Dnes24.sk

Mesto Žiar nad Hronom si dalo vypracovať štúdiu, ktorá rieši prestavbu priestorov školy v prístavbe kaštieľa na domov sociálnych služieb (DSS). O zámere vybudovať na tomto mieste domov dôchodcov a denný stacionár už pred časom informoval primátor Peter Antal, podľa ktorého sú súčasné kapacity takýchto zariadení v Žiari nad Hronom a okolí nedostatočné.

Vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž priblížil, že prístavba kaštieľa bola postavená približne v 80. rokoch minulého storočia. V porovnaní s historickým kaštieľom tak ide o moderný objekt, ktorý chce mesto zmeniť vzhľadovo aj účelom využitia, keďže v súčasnosti tu sídli obchodná akadémia.

Štúdia má ukázať, ako sú priestory na nový účel využiteľné. ,,Obrátili sme sa na projektanta, ktorý už má skúsenosti s navrhovaním podobných zariadení. Aktuálne je to v štádiu, že s ním komunikujú naši odborní pracovníci z odboru starostlivosti o obyvateľa a pripravuje sa táto štúdia," dodal Baláž s tým, že v prvom polroku tohto roka by mala byť hotová aj projektová dokumentácia, aby sa mesto mohlo uchádzať o dotácie na tento účel. Za vypracovanie štúdie a projektovej dokumentácie mesto zaplatí približne 23 400 eur.

Podľa Baláža je záujem o služby tohto druhu v meste aktuálne veľký, nakoľko domov sociálnych služieb, ktorý je v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja, kapacitne nestačí. ,,My si uvedomujeme a cítime potrebu vytvoriť ďalšie zariadenie pre seniorov. Takisto v našom meste chýba denný stacionár, ktorý by určite obyvatelia privítali. Takže vieme, že keď toto zariadenie otvoríme, bude hneď naplno využívané," podotkol Baláž.

Pozrite si kaštieľ a jeho nádvorie vo videu z leta, kedy mesto oznámilo zámer pamiatku kúpiť.

Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR