Barbara Dallosová Kultúra Rôzne Správy

Nový kúsok z kremnickej mincovne: Posledná zberateľská minca tohto roka, FOTO

V kremnickom Múzeu mincí a medailí predstavia nový zberateľský kúsok. Pamätná minca bude bodkou za týmto rokom.

Ilustračný obrázok k článku Nový kúsok z kremnickej mincovne: Posledná zberateľská minca tohto roka, FOTO
1
Galéria

V Múzeu mincí a medailí v Kremnici v utorok (15.11.) predstavia a zároveň sa začne prvý deň predaja poslednej zberateľskej mince tohto roka. Strieborná zberateľská minca v nominálnej hodnote 10 eur nesie motív Ján Jessenius – 450. výročie narodenia.

Ján Jessenius ako popredný vedec prelomu 16. a 17. storočia sa do histórie zapísal najmä vďaka svojim zásluhám pri rozvoji medicíny. Okrem toho, že sa stal osobným lekárom cisára Rudolfa II., je známy najmä prvou verejnou pitvou v českých krajinách, ktorá sa uskutočnila v roku 1600.

Ako ďalej priblížil Milan Kubík z Mincovne Kremnica, š.p., „okrem medicíny sa angažoval aj v politike a na strane českých stavov sa stal jednou z vedúcich osobností stavovského povstania, ktoré bolo potlačené. Jessenius bol za rebéliu popravený spolu s ďalšími 26 českými pánmi na Staromestskom námestí v Prahe v roku 1621“.

Víťazný návrh mince výtvarníčky Márie Poldaufovej vybrala odborná komisia spomedzi 12 prác od 12 autorov. Na averze je zobrazená prvá verejná pitva, ktorá sa uskutočnila v roku 1600, v pozadí je umiestnená silueta Týnskeho chrámu z pražského Staromestského námestia.

Averz dotvára nominál mince „10 EURO“, nápis „SLOVENSKO“ a letopočet „2016“. Na reverze mince výtvarníčka Mária Poldaufová znázornila portrét Jána Jessenia ako rektora pražskej univerzity. Okrem portrétu je zobrazené meno „JÁN JESSENIUS“ a roky jeho života „1566 – 1621“.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie