Ilustračný obrázok k článku Nový rebríček slovenských základiek: Ako obišli tie žiarske?
Zdroj: TASR

Nový rebríček slovenských základiek: Ako obišli tie žiarske?

Najnovšie rebríčky základných škôl na Slovensku ukázali aj to, ako sú na tom tie naše. Pozrite si žiarske základky v konkrétnych číslach.

Barbara Dallosová Rôzne Správy
Barbara Dallosová Rôzne Správy

Nový rebríček slovenských základiek: Ako obišli tie žiarske?

Najnovšie rebríčky základných škôl na Slovensku ukázali aj to, ako sú na tom tie naše. Pozrite si žiarske základky v konkrétnych číslach.

Ilustračný obrázok k článku Nový rebríček slovenských základiek: Ako obišli tie žiarske?
Zdroj: TASR

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) zverejnil aktualizované rebríčky základných a stredných škôl na Slovensku.

V rámci aktualizácie doplnil INEKO najnovšie údaje o uplatnení absolventov SŠ, mimoriadnych výsledkoch žiakov, pridanej hodnote (PH) v slovenskom jazyku, výsledkoch štátnej školskej inšpekcie na školách, počtoch učiteľov a žiakov vrátane informácie o počte žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a informácie, do akej miery učitelia využívajú informačné technológie, podieli absolventov SŠ prijatých na štúdium na vysokých školách na území SR, finančných zdrojoch škôl v prepočte na jedného žiaka a zapojení škôl do vzdelávacieho programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (DofE). My sme sa pozreli na to, ako po novom skončili základky z našich končín.

Prvenstvo putuje do Košíc

Po aktualizácii rebríčkov obhájila medzi ZŠ na celoslovenskej úrovni vedúcu pozíciu Základná škola na Krosnianskej 4 v Košiciach. Nasleduje Základná škola T. J. Moussona 4, Michalovce a na tretej pozícii eviduje INEKO dvojicu škôl so zhodným hodnotením – ZŠ na ul. Slov. partizánov v Považskej Bystrici a ZŠ Kollárova 2, Svätý Jur.

V rámci Banskobystrického kraja skončila na prvom mieste ZŠ SSV Skuteckého 8 v Banskej Bystrici, ktorá bola tiež piatou v celoslovenskom rebríčku. Druhé miesto za kraj patrí ZŠ Petra Jilemnického 2 vo Zvolene, ktorá sa tiež vmestila do celoslovenskej desiatky. Treťou je ZŠ Ďumbierska 17 v Banskej Bystrici.

Žiarske základky

Základné školy zo Žiaru nad Hronom sa do najlepšej desiatky celoslovenskom merítku nedostali, pozreli sme sa teda na ich umiestnenie v rámci kraja.

Z rebríčka základiek v Banskobystrickom kraji má Žiar najlepšie umiestneného zástupcu na 16. priečke, a to Základnú školu s MŠ na Ul. A. Kmeťa (tzv. cirkevná), ktorá dostala od INEKO celkovú známku 6,9. O niečo nižšie, na 29. mieste, skončila ZŠ na Ul. Jilemnického, medzi Žiarčanmi známa ako štvorka, so známkou 6,1. ZŠ na Ul. M. R. Štefánika (dvojka) obsadila 37. miesto rebríčka so známkou 5,9 a v tesnom závese, na 39. mieste skončila takzvaná jednotka (ZŠ Dr. Janského).

Upozornenie: Rebríčky škôl komplexne nehodnotia kvalitu školy, ale informujú o výsledkoch žiakov. Výsledky vstupujúce do rebríčkov nezohľadňujú rozdiely medzi žiakmi jednotlivých škôl spôsobené inými faktormi, než je vzdelávací proces (napríklad rozdiely v sociálnom zázemí), nepokrývajú celý obsah vzdelávania a nemerajú ani pridanú hodnotu školy, čiže to, aké zručnosti a vedomosti škola v danom období odovzdala svojim žiakom. Rebríčky tak nemusia plne vypovedať o kvalite školy, môžu však byť užitočným pomocným ukazovateľom pri výbere školy a najmä by mali pritiahnuť záujem verejnosti k diskusiám o kvalite škôl.

Do hodnotenia neboli zaradené školy s malým počtom žiakov, školy, ktoré majú aspoň 20 externých žiakov alebo aspoň 20 % externých žiakov a školy, ktoré majú aspoň 20 žiakov alebo aspoň 20 % žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín