Barbara Dallosová Rôzne

Ocenená gymnazistka Caroline (16) pátra po histórii Žiaru: Tieto zistenia vás posadia na zadok :)

S odbornou prácou na tému, z ktorej by sa nejdenému zatočila hlava, zabodovala mladučká študentka žiarskeho gymnázia na celoštátnej súťaži. Hodiny snorenia v histórii nášho mesta priniesli i zistenia, ktoré zaskočili aj samotnú Caroline.

Ilustračný obrázok k článku Ocenená gymnazistka Caroline (16) pátra po histórii Žiaru: Tieto zistenia vás posadia na zadok :)
Zdroj: Dnes24.sk

Žiarčanka Caroline Turazová je žiačkou kvinty na Gymnáziu Milana Rúfusa. Šikovná gymnazistka sa svojím pohľadom do lokálnej histórie zaradila k víťazom celoštátneho kola súťaže EUSTORY.

Téma, ktorá si pýta odvahu

10. ročník súťaže pre žiakov stredných škôl nastavil latku vysoko už zadaním témy. ,,Téma bola nesmierne ťažká: Slovenská rozvojová spolupráca v 20. a 21. storočí – Od Interhelpo po SlovakAid. Mnohé školy sa jej zľakli. Naša škola poslala až tri súťažné práce," hovorí riaditeľka žiarskeho gymnázia Dana Paálová.

Autorkou jednej z nich bola bola práve Caroline. Venovala sa téme Odborníci ZSNP a ich pomoc pri budovaní závodov v krajinách tretieho sveta: Bola výstavba komplexu hlinikárne v Jajarme rozvojovým projektom?

,,S výberom témy mi pomohla pani učiteľka dejepisu, Mgr. Zuzana Kohútová. Tá mi ďalej pomáhala aj pri písaní práce. Už na začiatku mi navrhla, aby som spracovala rozvojovú pomoc Závodu SNP. Príbeh som si už potom hľadala ja. Pôvodne som mala spracovať úplne iný príbeh, avšak zlyhala naša komunikácia s pánom, ktorý mi mal poslať jeho fotografie z cesty. Narýchlo som preto musela meniť tému, preto ma prekvapilo, že práve moja práca sa umiestnila na prvom mieste," približuje skromná gymnazistka.

Mohli sme byť Gottwaldovčania

Ako vysvetľuje Caroline, informácie čerpala z rôznych zdrojov. Pomohol internet i odborná literatúra, tie najcennejšie ale získala priamo od ľudí, ktorých sa téma dotýkala. A núdza nebola ani o prekvapenia.

,,Keďže som rodená Žiarčanka, naša história ma zaujíma. Týmto spôsobom som sa snažila informovať aj širšiu verejnosť o našom síce malom, ale nie bezvýznamnom meste, pretože ja sama som ňou bola pri spracovávaní prekvapená," vysvetľuje ocenená študentka.

Medzi zaujímavé zistenia podľa jej slov patril dátum prvej zmienky o našom okolí už z roku 1075, ale i bizarné názvy, ktorými chceli naše mesto pôvodne pomenovať. ,,Prekvapilo ma, akými názvami chceli mesto pomenovať komunisti – Železnovo, Kyrov, Malinovské, Budovateľské, či Hronské Gottwaldovo," hovorí s úsmevom Caroline.

Nie je to prvý úspech

Zdá sa, že nadaná študentka patrí k ľuďom, ktorým sa podarí čokoľvek, do čoho sa pustia. Caroline bodovala aj na krajskom škole SOČ a spolupracuje na projekte Nadácie Milana Šimečku Študenti po stopách totality. Je žiačkou výtvarného odboru žiarskej ZUŠ-ky a ako hovorí, tiež rada fotí.

V predošlej práci sa Caroline zaoberala domovými znameniami, ktoré zdobia vchody mnohých zo starších žiarskych bytoviek. V tejto téme chce pokračovať. ,,Stále sa chcem venovať problematike domových znamení v Žiari nad Hronom a moju prácu chcem rozšíriť oveľa viac. Chcela by som sa stretnúť s akad. sochárkou Klárou Pataki, aby mi porozprávala o tom, ako sa k tvorbe domových znamení dostala a tiež by som chcela, aby sa mi k nim trochu vyjadrila aj s odbornejšieho hľadiska," hovorí o svojich ďalších plánoch.

O tom, čo by chcela všestranne nadaná gymnazistka robiť ďalej, vraj ešte predstavu nemá. ,,Baví ma ešte veľmi veľa vecí, z ktorých si neviem vybrať. Uvažovala som o dejinách umenia, architektúre alebo žurnalistike. Ešte mám stále aspoň pár rokov na premyslenie," dodáva Caroline.

Foto: archív C.Turazovej

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie