Ilustračný obrázok k článku Od pondelka s novými PRAVIDLAMI: Zisťovali sme, ako sa rozhodli žiarske podniky
Foto: Barbara Dallosová / Zdroj: Dnes24.sk

Od pondelka s novými PRAVIDLAMI: Zisťovali sme, ako sa rozhodli žiarske podniky

Prechod do oranžovej fázy postavil prevádzkarov žiaskych reštaurácií pred ťažkú otázku. Koho sa rozhodnú do podnikov pustiť?

Barbara Dallosová Správy
Barbara Dallosová Správy

Od pondelka s novými PRAVIDLAMI: Zisťovali sme, ako sa rozhodli žiarske podniky

Prechod do oranžovej fázy postavil prevádzkarov žiaskych reštaurácií pred ťažkú otázku. Koho sa rozhodnú do podnikov pustiť?

Ilustračný obrázok k článku Od pondelka s novými PRAVIDLAMI: Zisťovali sme, ako sa rozhodli žiarske podniky
Foto: Barbara Dallosová / Zdroj: Dnes24.sk

Od pondelka 30. augusta platí nová podoba COVID automatu. Medzi okresy, ktoré si pohoršia, patrí aj Žiar nad Hronom. Ten prechádza z monitoringu (zelená farba) do ostražitosti (oranžová farba).

Tri možnosti

Zmena prinesie prísnejšie pravidlá vo viacerých oblastiach a pred ťažké rozhodnutie postaví aj prevádzkovateľov reštaurácií, barov a kaviarní. Tí si po novom sami určia, ktorým osobám umožnia vstup. Na výber majú z troch režimov, a to plne zaočkovaní, OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní COVID-19) a tzv. základ, teda všetci zákazníci bez rozdielu.

Kto však bude chcieť pustiť do svojej prevádzky všetkých bez rozdielu, bude musieť dodržať prísne pravidlá a výrazne obmedziť kapacitu. Stredná možnosť, teda OTP, poskytuje trošku viac voľnosti, stále však za dodržania istých opatrení. Bez obmedzení môžu fungovať iba prevádzky, ktoré si vyberú možnosť pustiť k sebe len zaočkovaných.

Stredná cesta

Na to, ktorý z troch variantov si vyberú žiarske podniky, sme sa pýtali v niektorých z nich. Emporio má v priamo na žiarskom námestí hneď dve prevádzky, reštauráciu a kaviareň. V oboch bude pravdepodobne rovnaký režim.

„Ešte sme sa definitívne nerozhodli, ale zrejme sa prikloníme k tej strednej možnosti, čiže otvoríme pre očkovaných, testovaných a po prekonaní COVID-19. Platiť to bude pre obe prevádzky, reštauráciu i kaviareň,“ uviedol v mene prevádzok Emporio Lukáš Ivanič.

Spomínaný stredný variant si vybrala aj reštaurácia Luna v centre mesta.

„Vybrali sme si to, čo zrejme každý, teda OTP. Čo iné sa dá vybrať? Toto je asi najlogickejšie. Určite budeme mať menej zákazníkov, s tým jednoducho počítame. Veríme, že táto situácia nepotrvá dlho,“ uviedol pre Dnes24 prevádzkar Jakub Šouc.

Jeho predpoklad o tom, že po možnosti OTP bude siahať viacero prevádzok, potvrdzuje aj voľba pivárne a reštaurácie U suseda na sídlisku Pod vŕšky: „Vybrali sme si možnosť OTP, teda vstup pre očkovaných, testovaných aj pre ľudí, ktorí chorobu prekonali. Režimy nebudeme striedať, zatiaľ pôjdeme stále v tomto jednom,“ ozrejmil prevádzkar Jozef Mádel. Na otázku, či sa neobáva poklesu tržieb, reagoval: „Samozrejme, trochu sa obávame, že budeme mať menej zákazníkov, ale hádam to nebude také dramatické.“

Opatrenia pre oranžové okresy

Rúško a respirátor FFP2

 • Nosenie rúšok zostáva povinné v interiéroch v zelených aj oranžových okresoch. Respirátor bude možné nahradiť rúškom, šálom alebo šatkou.
 • V exteriéroch bude prekrytie horných dýchacích ciest povinné iba pri hromadných podujatiach.
 • Prekryté horné dýchacie cesty nebudú musieť mať pedagogickí a odborní zamestnanci pri výchove a vzdelávaní detí a žiakov so sluchovým postihnutím, s poruchami autistického spektra, so stredným až hlbokým stupňom mentálneho postihnutia alebo žiakov s mentálnym postihnutím, ktorí majú aj iné zdravotné postihnutie.

Hromadné podujatia

 • Novými pravidlami sa budú musieť riadiť aj organizátori kultúrnych podujatí. Bez limitu budú len akcie pre plne zaočkovaných.
 • V oranžových okresoch bude pre režim OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní COVID-19) na podujatí obmedzená kapacita na 50 percent, avšak maximálne 500 ľudí pre interiér a 1 000 pre exteriér.
 • Osobitne sa v semafore upravujú podmienky školských predstavení tak, aby nedošlo k miešaniu škôl. Ministerstvo kultúry zároveň pripomína, že tanečné zábavy, plesy, jarmoky a podobné spoločenské podujatia sa budú naďalej riadiť všeobecnou úpravou hromadných podujatí.

Reštaurácie, kaviarne a bary

 • Otvorené s dodržaním podmienok pre jednotlivé protokoly. Prevádzky, ktoré otvoria pre všetkých bez rozdielu, môžu mať na terase do desať ľudí. Pri modeli OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní COVID-19) môžu byť v interiéri štyri osoby pri jednom stole alebo osoby z jednej domácnosti, rozostup medzi stolmi musí byť 2 metre, na terase obmedzenia neplatia. Rovnaké paravidlá ako pri OTP platia aj pre prevádzky, ktoré si vyberú tretí variant a otvoria len pre plne zaočkovaných.

Ubytovacie zariadenia

 • Na zmeny sa od budúceho týždňa musia pripraviť aj ubytovacie zariadenia. Nový COVID automat schválený vládou im zakazuje ubytovať ľudí bez kontroly ich zdravotného stavu, a to už od stupňa ostražitosti (oranžová fáza), do ktorého bude patriť aj okres Žiar nad Hronom.
 • Hotely, motely či penzióny môžu bez obmedzení ubytovať skupinu ľudí (tzv. protokol OTP) s negatívnym testom na ochorenie COVID-19 nie starším ako 48 hodín (antigénový test) alebo 72 hodín (PCR test), potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19 v posledných šiestich mesiacoch alebo očkovaných aj v oranžovej fáze.

Taxislužby

 • Taxislužby môžu od oranžovej fázy prevážať iba dvoch ľudí v každom rade vrátane vodiča.

Obchody, služby a nákupné centra

 • Maximálne 1 zákazník na 15 m2 predajnej plochy obchodu.

Fitness centrá

 • Sú povolené s podmienkou dodržania maximálneho počtu osôb pre jednotlivé protokoly. Prevádzky, ktoré pustia všetkých návštevníkov, môžu otvoriť pre maximálne desať osôb. Pri variante OTP môžu pustiť 20 ľudí alebo15 m2 na osobu. Fitness centrá, ktoré povolia vstup iba plne zaočkovaným, môžu fungovať bez obmedzení.

Športové súťaže a tréningy – limity pre športovcov

 • V režime pre všetkých bez rozdielu môže byť na tréningu či súťaži maximálne 50 športovcov s povinným zoznamom účastníkov. V modeli OTP je maximálny počet športovcov 200 v interíeri a 400 v exteriéri. Vo variante pre kompletne zaočkovaných môžu súťaže a tréningy fungovať bez obmedzení.

Bohoslužby

 • Aj tu si budú musieť kostoly vybrať z troch variantov. Bohoslužba otvorená pre všetkých bez rozdielu musí v interiéri dodržať sedenie na 25% a v exteriéri na 50% kapacity, maximálne však do 200 osôb v exteriéri a do 100 v interiéri. Povinný je tiež zoznam účastníkov. V OTP variante je v interiéri na sedenie povolených rovnako 25% a v extériéri 50% kapacity, pokiaľ nie je určiteľná kapacita maximálne do 1000 osôb v exteriéri a do 500 v interiéri. Bohoslužby pre kompletne zaočkovaných môžu fungovať bez limitov.

Zostaňte v obraze! Najčerstvejšie správy zo Slovenska a zo sveta

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín