Samospráva

ODKLEPNUTÉ: Poslanci odobrili zámer mesta kúpiť kaštieľ

Žiarski mestskí poslanci v utorok odobrili zámer mesta kúpiť od súkromníka renesančno-barokový kaštieľ pri Parku Štefana Moysesa. V rámci štvrtej zmeny rozpočtu mesta schválili na jeho kúpu zvýšenie kapitálových výdavkov vo výške 2,8 milióna eur.

Ilustračný obrázok k článku ODKLEPNUTÉ: Poslanci odobrili zámer mesta kúpiť kaštieľ
Foto: Barbara Dallosová / Zdroj: Dnes24.sk

Zároveň schválili pre mesto prijatie úveru v rovnakej výške so splatnosťou na 12 rokov.

„Bolo to veľmi vážne rozhodnutie, avšak poslanci sa k tomu veľmi zodpovedne postavili a neodsunuli ten problém do budúcna, nech sa s tým porátajú nasledujúci poslanci a primátor, keďže voľby sú blízko,“ podotkol v tejto súvislosti primátor Peter Antal. Podľa jeho názoru je povinnosťou súčasnej samosprávy postarať sa o kaštieľ, keďže v minulosti takúto možnosť nemala.

Prijatie a splácanie úveru dokáže podľa Antala zvládnuť mesto bez toho, aby to obyvatelia pocítili. Mesto je aktuálne podľa jeho slov vo veľmi dobrej finančnej kondícii, úverová zaťaženosť sa pohybuje na úrovni približne 17 percent. Po prijatí úveru vo výške 2,8 milióna eur stúpne na približne 36 percent.

O zámere mesta kúpiť kaštieľ s prístavbou a pozemkami informoval primátor ešte začiatkom augusta. Samospráva má presnú predstavu, ako by kaštieľ po jeho nadobudnutí do vlastníctva využila. Má sa stať sídlom samosprávy, viacerých organizácií a komunitných združení.

Kaštieľ je v súčasnosti v používanias­chopnom stave. Bezprostredne po kúpe však mesto plánuje historicko-archeologický výskum a potom rekonštrukciu. V prvom kroku chce opraviť fasádu kaštieľa, ktorá je nevzhľadná. Menšie rekonštrukcie by podľa Antala mesto zvládlo aj z vlastných prostriedkov, na komplexnú opravu interiéru budú hľadať zdroje z rôznych dotačných schém.

Žiarsky kaštieľ dal okolo roku 1631 postaviť arcibiskup Peter Pázmaň. V rokoch 1782 – 1794 bol reštaurovaný a v rokoch 1850 – 1869 nadstavovaný. Kaštieľ dlho slúžil ako letné sídlo banskobystrických biskupov. Od roku 1851 tam pôsobil a v roku 1869 i zomrel Štefan Moyses. Na jeho počesť bola v roku 1987 v kaštieli zriadená pamätná izba a na čelnej fasáde umiestnená pamätná tabuľa venovaná Moysesovej pamiatke.

V kaštieli bola kedysi i kaplnka, knižnica, archív a cenné obrazy. Striedaním používateľov od roku 1918 sa väčšina cenností postupne zničila. V kaštieli sa realizovali po roku 1950 účelové interiérové úpravy. Donedávna kaštieľ využívala súkromná obchodná akadémia.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie