Organizátori očakávajú tisíce návštevníkov: Štiavnický živý šach aj so známymi tvárami

Vychytená letná akcia v centre historického mestečka. Organizátori premýšľajú vo veľkom. Účasť prisľúbili aj známi slovenskí herci.

Barbara Dallosová
Ilustračný obrázok k článku Organizátori očakávajú tisíce návštevníkov: Štiavnický živý šach aj so známymi tvárami
Zdroj: TASR

Banskoštiavnické Námestie sv. Trojice sa v sobotu 9. júla premení na miesto plné živej histórie s bohatým programom, ktorý vyvrcholí súbojom špičkových šachových veľmajstrov naslepo so živými figúrkami. Konať sa tu bude Štiavnický živý šach, akcia, na ktorej organizátori očakávajú návštevu niekoľkých tisícov divákov.

Známi herci

Podľa Rastislava Marka z banskoštiav­nického Mestského úradu bude už od 10.00 h otvorený jarmok, na ktorý sa v tomto roku prihlásila takmer stovka predajcov remeselných a handmade produktov. Hlavný program sa začne o 12.00 h krátkym sprievodom od budovy Kultúrneho centra a po jeho otvorení sa pred divákmi budú striedať predstavenia šermiarov, hudobníkov, sokoliarov, kaukliarov či žonglérov s ohňom.

Chýbať nebude ani simultánka, v ktorej nastúpia hlavní protagonisti dňa Sergej Movsesjan a Jan–Krzysztof Duda, každý proti desiatim súperom súčasne. ,,Popoludňajší program spríjemní aj scénka, v ktorej sa predstavia známi herci Marek Majeský, Milan Bahul, Júlia Horváthová a Dominika Kavaschová," priblížil Marko.

Večerná hra naslepo aj s LED obrazovkou

Vyvrcholením celej akcie bude partia živého šachu, ktorá sa začne o 21.00 h na Námestí sv. Trojice. Šachoví veľmajstri si nechajú zaviazať oči a tak odohrajú partiu, ktorú na obrej šachovnici znázorní 32 šermiarov. V tomto roku bude podľa Marka využitá aj LED obrazovka, ktorá umožní vidieť dianie na námestí aj tým, ktorí sa nedostanú úplne blízko k veľkej šachovnici.

Podujatie so sebou prinesie do centra mesta aj dopravné obmedzenia. Prvé z nich nastanú už vo štvrtok 7.7., keď dôjde k obmedzeniu premávky na Námestí sv. Trojice. ,,Tieto budú pretrvávať až do piatka 8. júla, premávka ale ešte bude možná. Po 15.00 h dôjde k postupnej uzávere námestia, ktorá potrvá až do nedele 10. júla 06.00 h," dodal Marko.

Môže vás zaujímať:

Výber redakcie:TOP 5 prázdninových akcií v Žiari a okolí

Cechové hody kremnické: Podrobný dvojdňový program hodina po hodine

Kompletný line-up City festu: Nezmeškajte to, na čo sa najviac tešíte

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR