Plány so žiarskym námestím: Má pribudnúť to, čo mnohým chýbalo

Námestie Matice Slovenskej je akýmsi srdcom mesta. Radnica prichádza so zámerom, ktorý by mohol byť skutočnosťou už v budúcom roku.

Barbara Dallosová
Ilustračný obrázok k článku Plány so žiarskym námestím: Má pribudnúť to, čo mnohým chýbalo
Foto: Barbara Dallosová / Zdroj: Dnes24.sk

Ako na decembrovom (11.12.) zasadnutí žiarskeho parlamentu naznačil primátor mesta, medzi plány mesta v budúcom roku patrí aj nový koncept zelene na Námestí Matice slovenskej.

Betónové centrum

Podľa slov vedúceho Kancelárie primátora mesta Martina Baláža ide zatiaľ len o zámer, na projekte sa však už pracuje. ,,Je to náš názor, a vieme, že aj názor mnohých obyvateľov, že námestie bolo v deväťdesiatych rokoch zrekonštruované dosť necitlivo k tomu, že ľudia potrebujú v meste aj zeleň, nielen dlažby a betónové prvky," uviedol pre Žiar24 Baláž.

Ako priblížil, predstavou mesta je zeleň do centra dostať rešpektujúc kruhový pôdorys námestia. ,,Chceme vytvoriť záhon v akomsi kruhu, ktorý bude kopírovať tvar námestia. Samozrejme, budú tam zachované koridory na prechádzanie. Musíme myslieť na to, aby to nijako neobmedzilo ľudí, ktorí tadiaľ prechádzajú a takisto, aby to neobmedzilo výhľad na pódium, keďže námestie býva aj dejiskom podujatí," vysvetľuje Baláž. V záhonoch má podľa neho pribudnúť nielen kvetinová výsadba, ale aj stromy, ktoré môžu v budúcnosti poskytnúť na betónovej ploche tieň.

Pokusy zlyhali

Pri realizácii chce mesto spolupracovať s odborníkom. Podľa Baláža malo mesto snahu vysadiť v centre zeleň malo aj v minulosti, nové dreviny sa však neujali podľa predstáv.

,,Nie je problém dostať na námestie zeleň. Problém je urobiť to kvalitne a tak, aby tam tá zeleň vydržala roky. Zámková dlažba je postavená na bývalom povrchu námestia, z časti je asfalt odstránený, z časti nie, takže to podložie je nestabilné. Preto je to ešte v štádiu nápadu, lebo to treba naozaj dobre technicky premyslieť," objasňuje Baláž a dodáva, že v ideálnom prípade by chcelo mesto zmeny zrealizovať do leta.

Foto: ilustračné

Chýba vám zeleň na žiarskom námestí?

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame