Barbara Dallosová Správy

Po dvoch rokoch je koniec: Z Kremnických Baní definitívne odišli stroje

Silná letná búrka spôsobila na horskom priechode poriadnu šarapatu. Po mesiacoch obmedzení je úsek definitívne hotový.

Ilustračný obrázok k článku Po dvoch rokoch je koniec: Z Kremnických Baní definitívne odišli stroje
Zdroj: TASR

O pár dní uplynú to budú dva roky, čo cestu na Kremnické Bane (I/65) podmyla prívalová voda po silných dažďoch. Situácia, ktorú spôsobila živelná pohroma, sa dotkla vodičov, hromadnej dopravy i obyvateľov blízkych lokalít. Horský priechod pre motoristov otvorili po viac ako ročnej odstávke, v novembri nasledujúceho roka. Práce na Kremnických Baniach však pokračovali a cestári pracovali ešte na treťom jadznom pruhu.

Práce skončili

Ako pre Žiar24 potvrdila hovorkyňa Slovenskej správy ciest (SSC) Lucia Karelová, práce sú definitívne skončené a v stredu (25.7.) od 15:00 hodiny bude spustená premávka v Kremnických baniach vo všetkých pruhoch.

,,Bolo potrebné dobudovať tretí stúpací pruh pre pomalé vozidlá, zrealizovať chodníky, prístupové cesty k nehnuteľnostiam, umelé osvetlenie, rekonštrukcia miestneho rozhlasu a terénne úpravy. Bolo potrebné ukončiť sanáciu zosuvu, úpravu toku vrátane oporných múrov, dobudovať zvodidlá a zábradlia, oplotenia, vodorovné a zvislé dopravné značenie," konretizovala posledn práce Karelová s tým, že opravy sa dočkali aj komunikácie slúžiace ako obchádzkové trasy v rámci úplnej uzávierky cesty I/65.

Cesta sa predražila

Podľa Karelovej sa cestári počas prác nevyhli komplikáciám. Ako ozrejmila, v zimných mesiacovh sa na ceste vyskytli nebezpečné miesta spôsobené namŕzaním vody, ktorá potom vytekala na vozovku z drenáží a odvodnenia zárubných múrov.

,,Najväčší problém sa objavil v km 0,950 kde sa vyskytli vývery prameňov, ktoré bolo potrebné usmerniť, tak aby nespôsobovali následné problémy na vozovke resp. pod ňou. Tieto práce si vyžiadali aj mierne navýšenie nákladu stavby, ktorý je 25,3 mil. eur bez DPH," konkretizovala hovorkyňa SSC.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie