Pohroniu rastú ambície: Tréner Urgela o sezóne, ktorá prekvapila mnohých

Žiarske áčko má za sebou turbulentné obdobie a sezónu môže hodnotiť z čela tabuľky. Čítajte otvorený rozhovor s trénerom Rasťom Urgelom.

Barbara Dallosová
Ilustračný obrázok k článku Pohroniu rastú ambície: Tréner Urgela o sezóne, ktorá prekvapila mnohých
Zdroj: FK Pohronie

Z prvého miesta v tabuľke sa futbalová jeseň nedá hodnotiť inak ako pozitívne. FK Pohronie má za sebou dobrý, no náročný rok. O tom, čo za úspechom stojí, o ďalších ambíciách ale aj o fanúšikoch, ktorí fandia len keď sa darí, sme sa rozprávali s trénerom Rasťom Urgelom.

Klub má za sebou úspešnú jeseň. Ako vidíte ďalšiu sezónu?

Určite chceme nadviazať na úspešný rok 2018, v ktorom sme sa po vhodnom doplnení o charakterných a ambicióznych hráčov posilnili. V prestavbe tréningového procesu sme sa tiež posunuli výrazne ďalej, čo bolo základom dobrej pripravenosti tímu počas jarnej aj jesennej časti. Taktiež sme sa zastabilizovali na funkcionárskom poli a obrovský kus urobili aj v oblasti infraštruktúry. Každý jeden z týchto faktorov prispel k výsledku, ktorý nás všetkých mimoriadne teší. Veď sme vytvorili rekord druhej ligy v počte neprehratých zápasov v rade (16 zápasov bez prehry), ktorý nebude len tak jednoduché prekonať v ďalších sezónach pre ostatné tímy.

Ale, čo nás ešte viac hreje, je herný prejav tímu, moderný, útočný a rýchly futbal, ktorým sme si na tribúny prilákali najviac divákov v jesennej časti zo všetkých mužstiev. Určite naše postavenie zimovať na prvej priečke nepreceňujeme, je to však výsledok dobre odvedenej a poctivej práce všetkých ľudí v klube počas celého roka.

Posledný zápas s Lipanmi bol pre klub tak trochu trpký. Ako to vnímate?

Záverečných 90 minút v sezóne nám nevyšlo výsledkovo, herne to bolo pomalšie ako v ostatných zápasoch jesene, napriek tomu sme mali počas celého zápasu veľkú prevahu. Hostia vystrelili jeden jediný krát do priestoru našej brány (z pokutového kopu), bránili všetkými hráčmi pred vlastným pokutovým územím a my sme sa nevedeli presadiť. V tomto jedinom zápase sme nestrelili gól, a preto sme nemohli pomýšľať na lepší výsledok. Bol to zápas o hlavách, pod veľkým mediálnym tlakom, ktorý sme nezvládli a na ktorý ešte hráči nie sú pripravení. Aj v tomto smere sa musíme zlepšovať. Priestor na to je.

Zrejme ste sa stretli aj s negatívnymi reakciami zo strany fanúšikov…

Prehrať sme určite nechceli, a preto tie negatívne emócie „tiežfanúšikov“ futbalu hráčov aj nás trénerov zamrzeli. Určite sme ich všetci vnímali, a preto budem úprimný a priamy. Znehodnotiť prácu hráčov, trénerov, funkcionárov a naše výkony počas celej jesennej časti kvôli doslova hlúpym vyjadreniam niektorých ľudí, čo pre futbal v Žiari nad Hronom nikdy nič neurobili, si určite nedáme. Naopak, všetkým patrí absolutórium, pretože na novom a krásnom štadióne sa začalo futbalom po dlhých rokoch zabávať, ľudia a naši fanúšikovia sa tešili na každý jeden domáci zápas. Cítili sme ich podporu. My v klube všetci veríme, že náš pravý fanúšik si nájde cestu na dobrý futbal aj v jarnej časti, v ktorom chceme pokračovať v nastolenom trende. 

Výkony ktorých hráčov v uplynulej sezóne by ste vyzdvihli?

Takto by som  to nevnímal, ani nekládol do tejto polohy. Naším najlepším hráčom v jeseni bol jednoznačne tím a tímový duch mužstva. To bolo základom úspechu. Samozrejme, raz zabral jeden, potom druhý, súperi veľakrát nevedeli, na koho sa majú zamerať a tým sme boli veľmi silní. Vsadili sme na dobrú vyváženosť tímu a chémie v ňom. Popri skúsenom brankárovi, obrane a silnom strede stredovej formácie dostávali priestor na krajoch ihriska a v útoku naši mladíci. Mužstvo bolo charakterovo na výške a sme radi, že v ňom pôsobí aj dosť hráčov z nášho regiónu či odchovancov, ktorí lákajú ľudí na tribúny. Či už je to skúsený brankár Packo, navrátilec zo zahraničia Tesák, v stredovej formácii hrajúci Paraj a Pellegrini, na krídle mladý Blahút. Do tímu sa tlačia odchovanci z dorastu ako Antošík,  Oťapka, sledujeme Bahnu či Poničana. Priestor dostávajú mladíci z U19, ešte len 18-ročný Košuda a iba 17-ročný Vondryska. Touto cestou by sme chceli ísť aj v ďalších rokoch.

Ktorý zápas bol pre tím najnáročnejší?

Každý jeden v druhej lige bol náročný a mal svoju kvalitu. Po rokoch je to veľmi dobre pre slovenský futbal, že tu máme takúto súťaž. Ale, ak by som si mal vybrať, tak asi v Skalici, doma s Popradom a žilinským B-čkom, ktoré bolo posilnené o 7 hráčov A-tímu počas reprezentačnej prestávky. Vo všetkých týchto zápasoch sme podali skvelý výkon a zvíťazili. Dobrú športovú formu a sebavedomie sme si práve z nich preniesli až do konca jesene.

Prezraďte fanúšikom, čo Pohronie čaká v ďalšej sezóne…

S prípravou začíname 8. januára 2019. Absolvujeme ju v domácich podmienkach ako minulý rok a odohráme 10 prípravných zápasov. Sezóna, a teda jarná časť, je naplánovaná na 9. a 10. marca 2019. Samozrejme, ak nám to terény dovolia. Odohrať sa má 13 jarných kôl, okrem toho už inú súťaž hrať nebudeme. Verím, že sa pripravíme zodpovedne, aby sme potešili všetkých ľudí a fanúšikov futbalu v regióne aj v budúcom roku. Ďakujem všetkým za túto krásnu časť sezóny, prajem krásne sviatky a ešte lepší rok 2019.

Zdroj: Dnes24.sk