Žiarsky 4. ročník mestského polmaratónu bol poriadnym prekvapením. Favoritov ako Imrich Pástor, Jozef Urban čí Imrich Magyar, nechal za sebou Tibor Sahajda z košického klubu. Olympionička Katarína Berešová vyhrala suverénne v kategórii žien, s rekordným časom.

Ilustračný obrázok k článku POLMARATÓN OBRAZOM: Favoritov predbehol Sahajda, olympionička Berešová s rekordom podujatia

Vysoká účasť

Žiarskeho polmaratónu, ktorého súčasťou boli aj Majstrovstvá Slovenskej republiky v polmaratóne mužov a žien sa zúčastnilo viac ako 300 pretekárov. „Účasť bola nad naše očakávania,“ hovorí organizátor podujatia, Ján Žiak. (celý rozhovor nájdete vo videu)

Okrem polmartatónu sa v Žiari uskutočnilo aj prvé kolo slovenského pohára v inline. Asfaltový povrch na kolieskových korčuliach si v meste vyskúšalo 53 pretekárov.

Polmaratón s prekvapeniami

Na trati, ulicami Žiaru si najlepšie počínal prekvapivo Tibor Sahajda s časom 1:10:03. Za sebov nechal aj favoritov dnešného preteku. „Prvé tri kolá sa mi bežalo výborne, v štvrtom kole som bojoval už sám zo sebou“, povedal bezprostredne po pretekoch pre žiar24, víťaz z klubu TJ Obal servis Košice.

Medzi ženami suverénne zvíťazila olympionička Katarína Berešová, s časom 1:17:48. Svojim výkonom splnila nominačný limit na svetovú univerziádu. V cieľovej rovinke si sympatická bežkyňa posťažovala iba na slabú konkurenciu vo svojej kategórii. (pozrite si celé video)

Berešová zabehla žiarsku trať najrýchlejšie v histórii týchto pretekov. Doterajší rekord podujatia držala od roku 2012 Nataliia Malaia (Ukrajina) s časom 1:25:11.

Zabojovali aj regionálni bežci

Najúspešnejším mužom z regiónu Žiar, Ban. Štiavnica, Žarnovica v polmaratóne bol Viliam Toporcer (AK MŠK Žiar) ako osemnásty v absolútnom poradí mužov a žien a sedemnásty v absolútnom poradí mužov v čase 1:19:41. O dve priečky pred ním dobehol Banskoštiavničan Roman Šlúch reprezentujúci však QSCert certifikáty ISO 9001. Dosiahol čas 1:18:44.

Najúspešnejšou ženou z nášho regiónu bola Marcela Kocholová (AK MŠK Žiar) ako deviata v absolútnom poradí žien časom 1:42:46