Rôzne Správy

Populárny štiavnický bazár s prekvapeniami: Našli sa aj šaty neznámej nevesty, FOTO

Haraburdy – alebo bazár (ne)potrebných vecí. Netypický bázár láka aj ľudí z ďaleka a každoročne sa medzi vecami nájdu aj nečakané kúsky. Ako napríklad svadobné šaty.

Ilustračný obrázok k článku Populárny štiavnický bazár s prekvapeniami: Našli sa aj šaty neznámej nevesty, FOTO
Zdroj: TASR

Historické pohľadnice, banské náradie, ale aj svadobné šaty neznámej nevesty našli svoje miesto na bazári harabúrd, ktorý sa v týchto dňoch koná v banskoštiavnickom Kammerhofe.

Staré pohľadnice aj fáracie plášte

Podľa Anny Ďuricovej zo Slovenského banského múzea (SBM), ktoré podujatie organizuje, ide o výročný 15. ročník podujatia, ktoré je veľmi obľúbené u návštevníkov, ale aj samotných obyvateľov mesta.

,,Ľudia nám sem nosia prebytky z domácností, ktoré už nepotrebujú, za symbolické ceny. A zase ten, kto ich potrebuje, ich tu nachádza. Väčšinou sortiment tvoria veci z domácnosti, ako sklo, porcelán, kuchynské potreby, ale tiež náradie pre chlapov či krojové súčasti a rôzne zaujímavé keramické veci," priblížila Ďuricová.

Veľmi žiadané sú však podľa jej slov napríklad staré pohľadnice. Veci, ktoré sa na bazári objavia, sú však často zaujímavé aj pre samotné múzeum. Nie raz sa stalo, že putovali do jeho zbierkového fondu. Tento rok to podľa Ďuricovej boli napríklad staré gumené hračky z obdobia socializmu, fáracie plášte či pravidlá z banských závodov.

Neveste zrejme nechýbajú

V ponuke harabúrd sa tento rok objavili napríklad aj desiatky rokov staré svadobné šaty. ,,Syn kúpil byt a bolo tam veľa neporiadku. Boli tam aj tieto šaty. Neviaže ma k nim nič, no bolo mi ich ľúto vyhodiť, tak som sa prišla spýtať, či by nemal niekto o ne záujem," priblížila pani Alena zo Zvolena, ktorá podujatie navštevuje pravidelne.

Takýchto príbehov je podľa Ďuricovej viac. Stále sa objavujú ľudia, ktorí tam prinášajú svoje dedičstvo po predkoch či nepotrebné veci z novonadobudnutých nehnuteľností.

Haraburdy – alebo bazár (ne)potrebných vecí pokračuje v banskoštiavnickom Kammerhofe v ďalšom termíne od 27. do 31. augusta a počas konania Salamandrových slávností, teda 5. až 7. septembra.

Bazár (ne)potrebných vecí: Návštevníci našli aj zvláštne kúsky
3
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie