Práce v parku odštartovali: Historický domček sa po rokoch dočkal

Záhradný domček v žiarskom parku je neprehliadnuteľným prvkom, v uplynulých rokoch však iba chátral. To sa má zmeniť a na mieste sa už pracuje.

Ilustračný obrázok k článku Práce v parku odštartovali: Historický domček sa po rokoch dočkal
Foto: Barbara Dallosová / Zdroj: Dnes24.sk

Historický pavilón nachádzajúci sa v žiarskom Parku Štefana Moysesa dostane nový vzhľad. V týchto dňoch prebiehajú na objekte rekonštrukčné prá­ce.

Mestu sa na rekonštrukciu pavilóna podarilo získať dotáciu vo výške 20 000 eur z ministerstva kultúry. Celková obnova ho vyjde na približne 25 700 eur. Podľa hovorcu mesta Martina Baláža bude opravená fasáda a ďalšie prvky v interiéri, osadené budú okná a nové vstupné dvere. Urobia sa aj terénne úpravy v okolí budovy a spevnia sa plochy.

Pavilón, ktorý miestni zvyknú nazývať aj kaplnkou, nikdy nebol sakrálnou budovou. Objekt bol súčasťou parku biskupského kaštieľa. Postavený bol v barokom štýle pravdepodobne pri rekonštrukcii kaštieľa koncom 18. storočia. V 19. storočí ho zrekonštruovali v neogotickom štý­le.

,,Cieľom rekonštrukcie je urobiť vernú kópiu toho, ako altánok vyzeral v 19. storočí a ktorý používali tunajší biskupi ako odpočinkové miesto," dodal Baláž s tým, že po dokončení ho chcú využívať na malé kultúrne podujatia.

Zdroj: TASR

Odporúčame