Pri Štiavnici sa dnes hoduje vo veľkom: Kumple, ako hlavná téma festivalu

Halušky, šúľance, pirôžky, placky, krumpľovú polievku, ale aj zemiakové lupienky, hranolky či tyčinky. To všetko dnes môžu ochutnať návštevníci Krumpľového festivalu v Štiavnických Baniach.

Ilustračný obrázok k článku Pri Štiavnici sa dnes hoduje vo veľkom: Kumple, ako hlavná téma festivalu
Zdroj: TASR

Tento jesenný festival je tematicky vystavaný na tradičných prvkoch ľudovej kultúry, ale najmä na bežnom živote ľudí na vidieku, pre ktorých aj obyčajný zemiak a jeho zber predstavujú možnosť na oslavu ako vďaku za dobrú úrodu,“ povedal TASR vedúci odboru kultúra, športu a mediálnej komunikácie na Mestskom úrade v B. Štiavnici Rastislav Marko.

Návštevníci môžu ochutnávať napríklad halušky, šúľance, pirôžky, placky, krumpľovú polievku, ale aj moderné pochutiny ako zemiakové lupienky, hranolky či tyčinky. Zároveň si môžu v zemiakovej dielni vyrobiť postavičku, zvieratko alebo čokoľvek podľa vlastnej fantázie. Najlepšie práce budú aj ocenené.

Trojkrumpľový turnaj

Interaktívny program dopĺňa Trojkrumpľový turnaj, kde si všetky vekové kategórie môžu vyskúšať očistiť zemiak na jednu šupu, jedenie bryndzových halušiek na čas či hod krumpľom do diaľky. Atmosféru dotvoria ľudoví remeselníci a folklórny súbor, ktorý sa postará aj o večernú tanečnú zábavu.

Z európskych peňazí

Mesto Banská Štiavnica pripravilo v rámci projektu EÚ – Podpora infraštruktúry cestovného ruchu v štiavnickom regióne v tomto roku pre obyvateľov mesta a turistov množstvo nových podujatí, ktoré podčiarkli najmä historický charakter mesta a jeho okolia.

Dodávateľom služieb v rámci nových projektov je Historicko-umelecká spoločnosť Bojník, ktorá je dlhoročným spolupracovníkom mesta napríklad na podujatiach Štiavnický živý šach, Festival kumštu, remesla a zábavy, Noc na Starom zámku a iné. Festival organizuje ho Mesto Banská Štiavnica v spolupráci s Historicko-umeleckou spoločnosťou Bojník.

Zdroj: TASR

Odporúčame