Nedeľa 21. júl 2019 Daniel  18 °C
Rôzne Správy

Pri Žiari vyrastie nové zariadenie pre seniorov: Poznáme podrobnosti

V novostavbe rodinného domu sa bude nachádzať šesť dvojizbových bytov. Svoju jeseň života tu bude môcť prežiť 12 klientov.

Ilustračný obrázok k článku Pri Žiari vyrastie nové zariadenie pre seniorov: Poznáme podrobnosti
Zdroj: TASR

S cieľom zvýšiť kvalitu poskytovaných služieb pre klientov domova sociálnych služieb vybudujú v Janovej Lehote pri Žiari nad Hronom ďalšie zariadenie. Pôjde o novostavbu rodinného domu, v ktorom sa bude nachádzať šesť dvojizbových bytov. Svoju jeseň života tu bude môcť prežiť 12 klientov.

Novostavba na obecnom pozemku

Starostka Božena Kováčová priblížila, že vybudovaním nových kapacít chcú znížiť počet klientov v súčasnom zariadení a tak zároveň zvýšiť kvalitu poskytovaných služieb. ,,Som rada, že obec Janova Lehota bola úspešná v projekte deinštituciona­lizácie, nakoľko od roku 2003 je zriaďovateľom domova sociálnych služieb, kde je 61 klientov. Potrebujeme zlepšiť kvalitu poskytovania sociálnych služieb a znížiť túto kapacitu, aby sme z dvoj a trojlôžkových izieb spravili jednolôžkové izby," priblížila starostka.

Novostavbu chcú postaviť na obecnom pozemku, kde v súčasnosti stojí starý dom. Ten zbúrajú a vybudujú zariadenie, v ktorom sa bude nachádzať šesť dvojizbových bytov. ,,V každom byte budú bývať dvaja klienti, kde im bude poskytovaná svojim spôsobom nadštandardná služba, aby sme im čo najviac priblížili, že sú doma a nie v zariadení sociálnych služieb, lebo to je aj trend, aby čo najmenej klientov bolo vo veľkokapacitných zariadeniach sociálnych služieb," podotkla Kováčová.

Obec dostala dotáciu, zvyšok dá zo svojho

Na výstavbu zariadenia získala obec nenávratný finančný príspevok vo výške 774 400 eur z Integrovaného regionálneho operačného programu. Z vlastných zdrojov prispeje obec na výstavbu sumou približne 40 700 eur.

Obec Janova Lehota má v súčasnosti dve zariadenia sociálnych služieb, jedno veľkokapacitné pre 61 klientov a druhé špecializované, kde je v súčasnosti 10 klientov. V tomto zariadení, ktoré prerobili z bývalého komunitného centra, sú umiestnení podľa Kováčovej klienti so stareckou demenciou a Alzheimerovou chorobou. Zariadenie, podobne ako aj nové plánované, je situované v blízkosti od hlavného domova.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR